14 milionów złotych na przebudowę ulicy Kazimierskiej w Rumi

Przebudowa ulicy Kazimierskiej, rumia, inwestycje, tereny inwestycyjne, deweloper, przedsiębiorcy, firma, biznes, wydarzenia

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Rumi (31 stycznia) radni przegłosowali dwie niezwykle ważne uchwały, dotyczące przeniesienie własności gruntów należących do miasta o wartości blisko 2 milionów złotych do Spółki Rumia Invest Park oraz zasilenia budżetu spółki kwotą 14 milionów złotych. Wszystko po to, aby mogła ruszyć budowa połączenia ulicy Kazimierskiej z ulicą Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.


Trwają negocjacje z inwestorami

Jak zapewnia miasto, realizacja przedsięwzięcia jest kluczowa dla rozwoju terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Projekt, realizowany przez spółkę Rumia Invest Park, ma docelowo przyciągnąć do miasta więcej inwestorów, a co za tym idzie: kolejne miejsca pracy i nowe regularne wpływy z podatków do budżetu miasta. W ramach inwestycji przewidziane są ciągi pieszo-rowerowe, przystanek autobusowy, a nowy odcinek ulicy Kazimierskiej ma mieć zapewnione takie parametry, aby mógł tamtędy przejeżdżać ciężki transport.

Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park:

– Rozmowy z inwestorami oraz przygotowywane umowy przedwstępne warunkują zainwestowanie od wybudowania drogi. Jest to naturalne, że inwestor kupując działkę i wprowadzając się na dany teren, chce mieć zapewnioną niezbędną do funkcjonowania infrastrukturę.
(fot. Google Maps)

Spółka do realizacji inwestycji przygotowywała się od dłuższego czasu. Od miesięcy trwają rozmowy z inwestorami, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Rumi. Obecnie opracowywane są umowy przedwstępne, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg. Część przedsiębiorców nie może dłużej czekać.

Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park:

Obawiamy się, że jeśli droga nie zostanie wybudowana i będziemy dalej zwlekać, to po prostu stracimy inwestorów, z którymi prowadzimy już długie negocjacje. Natomiast, jeśli ich zapewnimy, że droga powstanie, to oni już w przyszłym roku będą w stanie zakupić działki i zainwestować, co zagwarantują nam umową przedwstępną.


Gmina liczy na nowe wpływy do budżetu

Budowa ul. Kazimierskiej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz włączenie jej w ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego na wysokości ogrodów działkowych stanowi jedno z priorytetowych działań gminy. Obszar ten to największe, określony w planach zagospodarowania przestrzennego, tereny przemysłowo-usługowe w Rumi.

Michał Pasieczny, burmistrz Rumi:

Docelowo stworzone zostaną tam setki nowych miejsc pracy, już teraz powstają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją klimatyzacji oraz usługami związanymi z wynajmem i sprzedażą żurawi wieżowych. Gmina będzie miała regularne nowe wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Będą to setki tysięcy złotych, a z czasem miliony, które corocznie wpływać będą na konto urzędu. Środki te będziemy wydatkować na kolejne działania inwestycyjne oraz społeczne, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców

Interpelacja w sprawie spółki Rumia Invest Park

Na decyzję radnych o przeniesieniu środków i gruntów zareagowała opozycja w postaci Mateusza Sochy, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. W złożonej przez siebie interpelacji porusza on kwestię działalności i finansowania spółki Rumia Invest Park. Jak tłumaczy, mieszkańcy Rumi zasługują na pełne informacje o swoich pieniądzach i na możliwość regularnej kontroli majątku wspólnego.

źródło: Urząd Miasta Rumi / mat. własne

Podziel się wiadomością ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1