czwartek, 23 września, 2021

Dla mieszkańca, Dzieje się w Rumi, Inwestycje, Wiadomości

To już historia! Charakterystyczne miejsce znika z mapy Janowa.

rumia wezel integracyjny rozbiorka dziadka

W Rumi trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod węzeł integracyjny w Janowie. Jak określają to urzędnicy, ma to być “największa inwestycja w historii miasta”.Wyburzenia starego budynku “Dziadka”

W prawie 9 miesięcy po pierwszych wyburzeniach, miasto kontynuuje przygotowanie terenów pod budowę węzła integracyjnego w Rumi Janowie. W lutym rozpoczęła się rozbiórka budynku po dawnej siedzibie Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego “Dziadka” (ul. Gdańska 2). Prace mają potrwać do końca miesiąca.

(fot. Urząd Miasta Rumi)

Widok w sumie dość przykry, ale i tak bardzo się cieszę, że temat idzie do przodu. Trzymam kciuki za szybki i pomyślny postęp prac – komentuje rozpoczęcie rozbiórki schroniska Pani Anna. Nie wszyscy mieszkańcy są jednak tak optymistycznie nastawieni. Wśród komentarzy, pojawiły się także głosy krytyczne na temat samego pomysłu wyburzenia starej siedziby. – Taki piękny budynek. Żal, żal, żal. W Rumi jest tyle starych, brzydkich domów, a wyburza się te w dobrym stanie – zastanawia się Pani Halina. Na jej przemyślenia szybko ripostuje rumski magistrat:

Wyburzenia były konieczne, aby przygotować teren pod węzeł integracyjny. Niestety, nie każde miejsce w mieście spełnia wymogi konieczne do realizacji tej inwestycji. Gdyby wyburzenia nie były konieczne to nie byłyby wykonywane – tłumaczy.

(fot. Urząd Miasta Rumi)


Gdzie dokładnie znajduje się miejsce rozbiórki?

Nowa siedziba ogniska

Ognisko Wychowawcze im. Kazimierza Lisieckiego “Dziadka” to placówka opiekuńczo – wychowawcza typu socjalizacyjnego z miejscami interwencyjnymi, przeznaczona dla 28 dzieci. Od 1993 roku ognisko działało przy ul. Gdańskiej, w okolicach przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Rumia Janowo. W 2019 zakończyła się budowa nowej siedziby ośrodka, który obecnie znajduje się na ul. Ślusarskiej.

Wmurowanie aktu erekcyjnego w fundamenty nowej siedziby Ogniska “Dziadka”. 30 sierpnia 2018 r. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Jak chwalą się urzędnicy, jest nowoczesna i spełnia wszystkie wymogi niezbędne do prowadzenia takiej placówki. Ośrodek składa się z trzech budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą sportową: boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, a także siłownią zewnętrzną i strefą rekreacyjną. Jest to miejsce przeznaczone dla dzieci wymagających stosowania specjalnych metod wychowawczych oraz specjalistycznej terapii. Łączny koszt inwestycji to 5,3 miliona złotych.Tunel integracyjny w Rumi Janowie. Kiedy poznamy wykonawcę?

Jeśli chodzi o samą budowę węzła integracyjnego w Janowie, nadal trwa analiza ofert złożonych w przetargu. Zgodnie z pierwotnymi terminami, potencjalnych kontrahentów mieliśmy poznać już 28 listopada 2019 r.. W związku z licznymi zapytaniami i złożonym odwołaniem do KIO, urząd przesunął jednak termin otwarcia ofert, do 6 grudnia. Jak się ostatecznie okazuje, realizacją inwestycji zainteresowanych jest pięciu wykonawców.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie:
Kto wybuduje “tunel w Janowie”? Znamy potencjalnych wykonawców!

węzeł integracyjny rumia janowo inwestycja budowa przetarg tunel w janowie
Wizualizacja tunelu integracyjnego w Rumi Janowie (źródło: Urząd Miasta Rumi)

Celem tunelu: usprawnienie ruchu drogowego

W ramach realizacji węzła integracyjnego w Rumi Janowie powstać ma m.in. tunel łączący dwie części miasta, parkingi, ścieżki rowerowe oraz wiaty autobusowe. Jak przekonują włodarze Rumi, celem realizacji węzła Janowo jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego oraz modernizacja okolicznej infrastruktury. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin. Projekt został dofinansowany ze środków europejskich na ponad 17,2 mln złotych.

Zobacz, o czym jeszcze piszę na blogu:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

86 + = 96