Historia Rumi

Galeria Rumia. Kiedy powstała i jaka jest jej przyszłość?

Galeria Rumia, centrum handlowe, historia rumi, kartka z kalendarza, blog, opis, informacje, utworzenie
Reklama Reklama

5 lutego 2008 r., poprzez wmurowanie kamienia węgielnego, rozpoczęła się budowa Galerii Rumia. Koszt inwestycji, czyli budowę siedmiopoziomowego budynku, oszacowano wówczas na 32 mln euro.Galeria Rumia powstała na ponad 1,6 ha działce w rejonie ulic Sabata i Jana III Sobieskiego. Powierzchnia całkowita obiektu to 39 tys. mkw, z czego pod wynajem przeznaczono 15,3 tys. mkw. Za realizację inwestycji odpowiadała amerykańska spółka Polimeni International LLC, dla której był to drugi (po Słupsku) taki projekt w regionie.

Budową centrum handlowego wiązała się także z przebudowaniem mieszczące się w pobliżu skrzyżowania. Jak wyliczał ówczesny wiceburmistrz Rumi, Ryszard Grychtoł: usprawniono wyjazd z ul. Sabaty w kierunku centrum miasta i Wejherowa, przeniesiono przejście dla pieszych zlokalizowane na ul. Jana III Sobieskiego czy zmieniono ustawienia sygnalizacji świetlnej.

Okolica ulic Sabata i Jana III Sobieskiego, sierpień 2007 roku. (fot. Paweł Jałoszewski)

Galeria Rumia. Kiedy odbyło się otwarcie?

Według planów, budynek miał powstać w około 22 miesiące i tak też się stało. Obiekt został oficjalnie otwarty 19 listopada 2009 roku.

“Po drodze” nie obyło się oczywiście bez problemów. Okoliczni mieszkańcy mieli zastrzeżenia co do sposobu wykonywania prac budowlanych przy galerii. Twierdzili, że nie został wyznaczony plac budowy, w efekcie czego robotnicy rozstawili się z narzędziami na chodnikach i ulicy. W rozmowach z dziennikarzami obawiali się także, że życie będą im uprzykrzać dziesiątki przejeżdżających tędy aut i samochody ciężarowe, dowożące zaopatrzenie do sklepów.

Moment przełomowy: otwarcie Multikina w Rumi (20.04.2011 r.)

Prawdziwym hitem, który pozwolił galerii “rozwinąć skrzydła”, było otwarcie pierwszego kina w Rumi od czasów zlikwidowanej 20 lat wcześniej “Aurory” (przy ul. Wybickiego). 🙂 Wzrost gości odwiedzających Galerię między rokiem 2010, a 2011 wyniósł aż…45% (!). Jak chwalił się dyrektor Multikina w Galerii Rumi Michał Kobiela, w przeciągu pierwszego roku działania kino odwiedziła “ogromna liczba widzów”, a “wyniki przekroczyły oczekiwania właścicieli”, które oscylowały w okolicach od 250 do 320 tysięcy widzów.

Zachęceni dobrymi wynikami, w Galerii Rumia w końcu pojawili się mocno wyczekiwani…najemcy. 🙂 W 2012 roku (blisko 3 lata po uruchomieniu) zarządcy pochwalili się zapełnieniem powierzchni na poziomie 88 proc.

Reklama Reklama

Co dalej z Galerią Rumia? Pomerania Outlet.

Od września 2018 roku wiemy już, że w miejscu obecnej Galerii Rumia powstanie centrum wyprzedażowe – Pomerania Outlet. Firma BOIG na zlecenie DNB Assets Holdco zajmie się przebudową obiektu i jego rekomercjalizacją. Zgodnie z zapowiedziami, proces miał się zakończyć w IV kwartale 2019 roku. 🙂 Najwidoczniej trzeba jeszcze poczekać. Więcej na ten temat w artykule: Pomerania Outlet jeszcze w tym roku.

Zdjęcie tytułowe: ambgroup.com.pl


Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 5 =