Blog TymczasemWRumi.pl – opinie, wiadomości i informacje na temat miasta Rumia. Dla mieszkańca, aktualności, wydarzenia, inwestycje, sport, rozrywka i historia Rumi. Autor: Paweł Jałoszewski.

W Rumi powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

W Rumi wkrótce rozpocznie się budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością. Na stworzenie takiego miejsca Urząd Miasta Rumi zdobył blisko 3-milionowe dofinansowanie.Urząd Miasta Rumi zdobył blisko 3-milionowe dofinansowanie na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Solidarnościowego w mieście powstanie dom dla 23 mieszkańców o specjalnych potrzebach. Będzie to innowacyjna forma pomocy dla osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin.

Czym są centra opiekuńczo-mieszkalne?

Głównym celem ministerialnego programu pod nazwą „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” jest uzupełnienie ogólnopolskiego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością o zapewnienie im możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego. Docelowo w całym kraju powstanie prawdopodobnie kilkanaście takich obiektów, w tym jeden na terenie Rumi.

Kto skorzysta z centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Rumi?

Tutejsze centrum przeznaczone będzie dla dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Osoby korzystające z programu, oprócz profesjonalnego wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych oraz kompetencji społecznych, otrzymają również możliwość spróbowania samodzielnego życia.

– Planujemy zbudować ten obiekt mieszkalny na gminnych działkach, a następnie w pełni go wyposażyć i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nowo utworzonym centrum opiekuńczo-mieszkalnym będą do dyspozycji 23 miejsca, w tym 8 pobytu całodobowego oraz 15 pobytu dziennego. Wydzielone zostaną również pomieszczenia dla personelu – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. – W budynku znajdzie się m.in. jadalnia, sala warsztatowa, pokój wyciszenia, gabinet psychologa oraz pokoje 1- i 2-osobowe. Nie zabraknie też windy – dodaje.Odpoczynek dla rodziców i opiekunów

Zgodnie z założeniami projektu, działalność centrum opiekuńczo-mieszkalnego ma nie tylko zapobiegać stygmatyzacji oraz izolacji osób z niepełnosprawnością w ich środowisku, ale również zapewnić odpoczynek ich rodzicom i opiekunom.

– Ten program stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane podczas lokalnych konsultacji z udziałem tej grupy mieszkańców. Mamy nadzieję, że centrum będzie dużym wsparciem dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci i oni sami mogli uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Do tej pory miasto nie posiadało takiego obiektu – podkreśla zastępca burmistrza. – Ministerialne dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł otrzyma również tutejszy Caritas. Dzięki tym pieniądzom, we współpracy z MOPS-em w Rumi, wyremontowane i zaadaptowane zostaną nowe pomieszczenia w siedzibie przy ul. ks. Gierosa. Tym samym zwiększy się liczba osób mogących skorzystać z codziennego wsparcia. Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom jakość życia naszych niepełnosprawnych mieszkańców oraz ich rodzin znacząco się polepszy – podsumowuje Piotr Wittbrodt.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Rumi. Kiedy ruszy budowa, a kiedy się zakończy?

Prace związane z budową i wyposażeniem centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego rozpoczną się w styczniu 2021 roku, a zakończą w grudniu 2022 roku. Na realizację projektu miasto pozyskało dokładnie 2 864 415,48 zł. Podpisanie umowy na przekazanie środków finansowych ma się odbyć jeszcze w tym roku.

(wpis na blogu opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi, zdjęcie tytułowe: pexels.com)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

66 − 60 =