czwartek, 23 września, 2021

Dla mieszkańca, Dzieje się w Rumi, Inwestycje, Wiadomości

Błonia Janowskie w Rumi. Co o nich wiemy? Kiedy powstaną? Najnowsze informacje.

Co wiadomo o budowie Błoń Janowskich w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Staram się zbierać i publikować informacje na ten temat w poniższym wpisie.

Aktualizacja, 7 stycznia 2021 r.:

Ariel Sinicki, zastępca burmistrza Rumi, na fanpage’u Tymczasem w Rumi:

O parku Janowskie Błonie: “Czekamy na rozstrzygnięcie kilku konkursów na zdobycie środków na park. Pewik projektuje ścieżki rekreacyjne, oświetlenie i monitoring, ponieważ to ich teren i im będzie łatwiej zdobyć wszelkie pozwolenia. Mamy już pierwsze pozwolenie na ścieżkę łączącą ulice Pomorską i Błoń Janowskich.”

(źródło: https://www.facebook.com/tymczasemwrumi/posts/1273093563061664)

Aktualizacja,  26 września 2019:

Projekt nr 21. Błonia Janowskie, na zdrowie – etap I uzyskał 724 głosy w Budżecie Obywatelskim 2020 w Rumi. Koszt projektu to ok. 300 000,00 złotych.

Aktualizacja, 25 marca 2019:

Wiemy, jak w najbliższym czasie będą wyglądać tereny przy ul. Gdańskiej i Dębogórskiej w Janowie (dotychczasowo mieściły się tam łąki). Deweloperzy mieszkaniowi pochwalili się wizualizacjami powstających tam nowych osiedli.

Aktualizacja, 18 stycznia 2019:

Firma Euro Styl rozpoczęła przygotowywać tereny pod budowę “Osiedla przy Błoniach”. Jak zapowiada deweloper, na wyznaczonych terenach pomiędzy ulicami Pomorską, Dębogórską i Gdańską mają powstać niskie, 3-piętrowe budynki, łącznie mieszczące 128 mieszkań. Więcej na ten temat we wpisie: Deweloper wkracza na łąki przy ul. Dębogórskiej.

Aktualizacja, 10 stycznia 2019:

Udało mi się uzyskać komentarz od Pani Anny Borys z Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rumi:

“Jeśli chodzi o konkurs, to obecnie jesteśmy na liście rezerwowej. Ponieważ konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, istnieje możliwość zwiększenia alokacji przez NFOŚ. Podobnie było przy konkursie na Zielone Wyspy. Tam również początkowo byliśmy na liście rezerwowej, a po zwiększeniu alokacji projekt doczekał się realizacji. Ta inwestycja jest dla nas bardzo istotna dlatego nie poddajemy się i walczymy dalej. Jeżeli nie uda się pozyskać środków z tego konkursu będziemy starać się o inne dofinansowania. Projekt może będzie wymagał etapowania, ale jest dla nas ważne by doczekał się realizacji.”

Wpis z 9 stycznia 2019 roku:

Choć nie znamy jeszcze nowych szczegółów dotyczących utworzenia rumskiego „parku centralnego”, miejsce już teraz doczeka się swojej ulicy. Jak informował wcześniej urząd, wstępna koncepcja zagospodarowania tzw. “Błoni Janowskich” jest gotowa. Obecnie gmina stara się o 85-procentowe dofinansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powierzchnia objęta wnioskiem to 28 ha. Inwestycja w założeniach ma kosztować około 20 milionów złotych, z czego wkład własny miasta to 3 mln.
Zaskakująco jednak, po aktualizacji rankingu, opublikowanej 5 grudnia 2018 r., projekt znalazł się na 49 miejscu, jako rezerwowy. Wyniki możecie znaleźć tutaj.

Tytułowe pytanie skierowałem 12 grudnia 2018 roku do Urzędu Miasta, z prośbą o komentarz. Jak tylko go otrzymam, zaktualizuję artykuł.

Na razie nazwa ulicy

Choć nie znamy jeszcze nowych szczegółów dotyczących utworzenia rumskiego “parku centralnego”, miejsce już teraz doczekało się swojej ulicy. Podczas sesji Rady Miasta 13 grudnia przyjęto uchwałę nr II/39/2018 w sprawie nadania nazw ulicom na terenie miasta Rumi. Jedną z zawartych pozycji jest ulica Błoń Janowskich, znajdująca się na drodze wewnętrznej odchodzącej w prawo od ulicy Dębogórskiej, w kierunku Pomorskiej.

(źródło: Google Maps)

Wpis z 18 stycznia 2018 roku:

Z nieoficjalnych informacji (a może i oficjalnych, ale nie umiem do nich dotrzeć- jeśli tak, to pomóżcie) to prawdopodobnie doczekamy się nowych bloków na łąkach w okolicy osiedla Mat-Bud i Centrum Janowo. Deweloper zakupił już ziemię.

“Euro Styl pochwalił się, że zamierza budować na dwóch działkach. Jedna to Stoczniowców/Dąbrowskiego i tam ma być spore osiedle, a druga to rejony ulicy Debogorskiej.” – pisze czytelnik.

Zobacz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =