Blog TymczasemWRumi.pl – opinie, wiadomości i informacje na temat miasta Rumia. Autor: Paweł Jałoszewski.

WOŚP Rumia 2021. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rumi

XXIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami! Sprawdźcie szczegóły dotyczące tegorocznego wydarzenia oraz sztabu WOŚP w Rumi.

WOŚP 2021 w Rumi. Finał z głową

W 2021 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy skupia się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii. Hasło przewodnie tegorocznego finału brzmiało „Finał z głową”.

Dzięki przeprowadzonym w całym kraju licytacjom, elektronicznym zbiórkom oraz kwestowaniu łącznie udało się zebrać ponad 127 milionów złotych (stan na 1 lutego) na zakup sprzętu medycznego dla polskiej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Środki zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone m.in. na zakup endoskopów, egzoskopów, laserów diodowych czy aparatów USG i RTG.  

– Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów – opowiada Tomasz Grochowski z Centrum Zdrowia Dziecka.

29. finał WOŚP w Rumi (2021 r.)

W 2021 roku 29. Finał WOŚP w Rumi odbył się w niedzielę 31 stycznia. Pierwotny termin Finału wyznaczony był na 10 stycznia, ale został przełożony ze względu na obowiązujące obostrzenia. Szefem rumskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rumi (#482 – Rumia) ponownie została Pani Jolanta Król.

– Długo zastanawialiśmy się nad tym, czy w ogóle organizować ten sztab i jak on będzie funkcjonował w dobie pandemii. Jednak mieszkańcy Rumi i okolicznych miejscowości jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Kwota 60 297 złotych i 37 groszy (stan na 1 lutego), którą udało się nam zebrać, jest bardzo wysoka, biorąc pod uwagę obecne czasy – przyznaje Jolanta Król, dyrektor MOSiR-u i szef miejskiego sztabu WOŚP.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rumi. fot. Urząd Miasta Rumi

Orkiestra w Rumi grała nadal

Ten finał był inny od wszystkich. Sytuacja pandemiczna spowodowała, że coroczne atrakcje zostały znacząco ograniczone. Organizatorzy musieli zrezygnować m.in. z koncertów, pokazów tanecznych, występów artystycznych, a nawet charytatywnej licytacji. Większość standardowych działań przeniosła się do internetu.

Największym zainteresowaniem w sieci cieszyły się wiosła, dzięki którym rumianin Jacek Pałubicki przepłynął kajakiem ponad 2000 kilometrów dla samotnych matek z Matemblewa, a także piłka z podpisem Rafała Siemaszki, dawnego zawodnika Orkana Rumia. Natomiast w punkcie stacjonarnym najlepiej sprzedawały się kubki i koszulki z logo WOŚP-u.

– Z powodu pandemii nie było corocznej imprezy na hali, która zawsze przyciągała bardzo wielu mieszkańców. Nie mieliśmy licytacji na żywo, musieliśmy przenieść się na Allegro, a jak wiadomo, kontakt twarzą w twarz jest zupełnie inny niż przez internet. Mimo to licytacje przyniosły kilka tysięcy złotych, mieszkańcy chętnie odwiedzali też nasz sklepik, gdzie zebraliśmy sporą sumę. Łączna kwota zebrana do puszek nie była mniejsza niż w latach ubiegłych, jeśli podzielimy ją na liczbę wolontariuszy, których tym razem było 35, czyli o 15 mniej niż w zeszłym roku. Nasi mieszkańcy naprawdę spisali się na medal – podkreśla Jolanta Król.

Wirtualna eSkarbonka

Cały czas działą wirtualna eSkarbonka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, która dostępna jest pod linkiem:

WOŚP w Rumi. Jak dotychczas grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

Miejski sztab na terenie MOSiR-u po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, w ramach 18. finału WOŚP. Wówczas zebrano łącznie 27 290 złotych.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku, podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mieszkańcy Rumi drugi rok z rzędu pobili rekord jeśli chodzi o zebrane środki. Potwierdzona kwota zebrana w Rumi podczas finału to 116 075,17 złotych! W 2019 r. było to nieco ponad 100 tysięcy złotych. Relację z ubiegłorocznego wydarzenia możecie przeczytać w osobnym wpisie: WOŚP 2020 w Rumi. Ile zebrano? Oficjalna kwota i wyróżnienia wolontariuszy!.

(we wpisie wykorzystałem materiały Urzędu Miasta Rumi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =