Blog, Historia Rumi

Pawilony przy ul. Pomorskiej

Reklama Reklama

Pawilony przy ul. Pomorskiej. Dawne (i współczesne?) centrum Janowa, czyli popularne “blaszaki”. To tutaj znajduje się m.in. Urząd Pocztowy czy filia Biblioteki Rumskiej.

W tym wpisie chciałbym jednak przybliżyć Wam moje skojarzenia z tym miejscem. Mieszkam w Rumi od ponad 30 lat. Coraz częściej, gdy szukam w internecie jakiejś informacji o dawnej Rumi, nie znajduję żadnych rezultatów. Może dzięki blogowi (i Waszej pomocy?) uda się zapełnić istniejące “luki”. 🙂 Spróbujemy? OK, BOOMER.

Salon gier Kobra (Cobra?*)

W pawilonach przy ul. Pomorskiej znajdował się popularny wśród młodszych mieszkańców tej dzielnicy sklep: Kobra*. Napisałem “sklep”? Właściwie całe centrum multimedialne, ponieważ funkcjonowała tam również wypożyczalnia gier i filmów czy serwis konsol do gier.

Pawilony w Rumi Janowie. Miejsce, w którym kiedyś znajdował się salon gier i sklep Kobra. (zdjęcie z 2018 roku, fot. P. Jałoszewski)

Miejsce w końcówce lat 90-tych i na początku nowego tysiąclecia było dobrze znane między innymi przez uczniów okolicznych szkół “Dziewiątki” i “Ekologicznej”. 🙂 W Kobrze* za drobną opłatą (z tego co pamiętam: 2 zł za pół godziny gry) i po odstaniu “swojego” w kolejce, można było skorzystać z kilku konsol do gier. W salonie dostępne były Playstation 1 (PSX) czy Nintendo 64 (N64). Do każdej z nich podłączone było kilka kontrolerów, dlatego prym święciły tytuły z trybem multiplayer.

Generalnie, w salonie Kobra* można było załatwić wiele spraw dotyczących wirtualnej rozrywki- zarówno tych legalnych, jak i tych trochę mniej (takie czasy). 😉 Nie do końca pamiętam, kiedy i dlaczego zamknięto to miejsce. Obecnie bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje o Kobrze. Może Wy mi pomożecie, w komentarzach? Później w lokalu po sklepie znajdowało się jeszcze kilka innych działalności, m.in. ciucholand.

Zresztą, gdzie w Rumi nie było jeszcze ciucholandu?

(* – poprawcie mnie, jeśli nazwę pisało się przez C :))

Reklama Reklama

Filia nr 1 Biblioteki Rumia

W pawilonach przy ul. Pomorskiej znajduje się Filia nr 1 Biblioteki w Rumi. Rok założenia: od zawsze. :))

Miłośnicy książek znajdą tam kolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mi filia (z czasów, gdy dorastałem) oprócz literatury kojarzy się jeszcze z zajęciami dodatkowymi w ferie i wakacje oraz ze stanowiskami komputerowymi i dostępem do internetu czy drukarki. 🙂 Podobno obecnie dla młodzieży dostępna jest też konsola X-Box (z grami).

Miejsce czynne jest w poniedziałki, wtorki, czwarki i piątki w godzinach 10:00 – 18:00. Środa i sobota: nieczynne.

Bar “Caro”

Starsi mieszkańcy pamiętają pawilony przy Pomorskiej także z baru “Caro“. Istnieje on zresztą do dzisiaj. Nie jest to takie oczywiste, biorąc pod uwagę losy innych miejsc tego typu w Rumi. 🙂

Bar Caro w Rumi (zdjęcie z 2018 roku, fot. P. Jałoszewski)

Miejsce otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 12:00 do 21:00 oraz w niedziele i święta, od 15:00 do 24:00.

Zobacz: Gdzie w Rumi wyjść na piwo czy drinka ze znajomymi?

Dom Kultury SM Janowo

Do niedawna w pawilonach przy ul. Pomorskiej funkcjonował również Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo. Niestety, został zamknięty w końcówce 2020 roku. Czy jeszcze kiedyś wznowi swoją działalność? Na ten moment trudno powiedzieć.

Dom Kultury SM Janowo przed remontem elewacji. (fot. P. Jałoszewski)

Więcej o zamknięciu tego miejsca możecie przeczytać w osobnym wpisie: Znamy dalsze losy Domu Kultury SM Janowo!

Zobacz:

Reklama Reklama

One thought on “Pawilony przy ul. Pomorskiej

  1. W 2003 roku kupiłem tam przerobioną PS2 i trzy gry (GTA Vice City, Tomb Raider TAoD oraz Gran Turismo 3). Magia tego dnia jest do dziś w moich wspomnieniach. Jako ciekawostkę napiszę, że za wszystko zapłaciłem ok. 2700 zł przy ówczesnych zarobkach ok. 1000 zł. Proszę sobie wyobrazić w obecnych czasach zestaw PS5 plus trzy gry za ok. 15 tysiecy (trzykrotność obecnej pensji). To tylko pokazuje jak wzbogaciliśmy się po wejściu do UE, przecież ceny konsol i gier w dolarach były na zbliżonym poziomie co dziś. W tamtych latach kupno gry w dniu premiery było niemożliwe o polskim dubbingu czy nawet napisach nikt nawet nie śnił. Niech to będzie przestrogą szczególnie dla młodych, uważajcie na kogo głosujecie w wyborach, jest to bardzo ważne i przekłada się na wasze przyszłe życie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

42 − = 34