poniedziałek, 26 lipca, 2021

Dla mieszkańca, Wiadomości

Zbiórka krwi w Rumi. Kiedy będzie można oddać krew?

Przed nami kolejne akcje honorowego krwiodawstwa w Rumi! Ile udało się zebrać krwi w tym roku? Ilu było krwiodawców? Kiedy odbędzie się najbliższa zbiórka? Sprawdźmy!

Pierwsza zbiórka krwi w Rumi (31 stycznia 2021 r.)

W niedzielę (31 stycznia) odbyła się pierwsza w 2021 roku akcja honorowego krwiodawstwa w Rumi. Zbiórka krwi połączona była z 29. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. (kliknij, aby zobaczyć więcej informacji na ten temat) Potencjalni dawcy aż do godzin popołudniowych zjawiali się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi.

Pomimo utrudnień związanych z pandemią, zgłosiło się 139 chętnych, z czego krew oddało 114 osób. Dla 25 z nich był to “pierwszy raz”. 🙂 Łącznie zebrano ponad 51 litrów krwi! To bardzo dobry wynik! 🙂 Warto przypomnieć, że podczas wszystkich miejskich akcji w 2020 r. udało się zebrać ponad 120 litrów krwi.

Druga zbiórka krwi w Rumi (15 maja 2021 r.)

Druga spośród czterech zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi odbyła się 15 maja. Na apel odpowiedziało ponad stu potencjalnych dawców, dzięki czemu udało się zebrać dokładnie 34 650 ml życiodajnego płynu, który zasilił zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Akcja odbyła się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Personel medyczny przemienił siedzibę jednostki w swoiste centrum krwiodawstwa: szatnie stały się gabinetami lekarskimi, korytarze poczekalniami, a na boisku halowym stanęły specjalistyczne fotele służące do poboru krwi.

Pandemia koronawirusa wymusiła szczególne środki ostrożności, dlatego obowiązywały telefoniczne zapisy. Na miejscu personel medyczny mierzył potencjalnym dawcom temperaturę oraz prosił o wypełnienie dodatkowego formularza. Uczestnicy akcji byli także zobowiązani do zasłaniania ust i nosa.

Spośród 109 chętnych 77 osobom udało się honorowo oddać krew, z czego dla 25 było to nowe doświadczenie. Wszyscy dawcy otrzymali w podziękowaniu standardowe zestawy podarunkowe od RCKiK oraz miejski kubek.

Kiedy jest najbliższa zbiórka krwi w Rumi?

Zbliża się trzecia spośród czterech zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku będzie czekał na potencjalnych dawców 24 lipca w hali tutejszego MOSiR-u (ul. Mickiewicza 49). Chętni muszą dokonać telefonicznej rejestracji.

W związku z sytuacją pandemiczną organizatorów miejskiej zbiórki krwi nadal obowiązują szczególne środki ostrożności, dlatego rejestracja odbywa się wyłącznie telefonicznie. Zapisów, na konkretną godzinę, można dokonać pod numerem: 58 679 65 71 (telefon czynny w godzinach: pon. 9:00-17:00; wt.-pt. 7:30-15:30). Wszyscy uczestnicy akcji będą zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, zostanie im również zmierzona temperatura. Każdy, kto odda krew, otrzyma standardowy zestaw podarunkowy od RCKiK oraz miejskie gadżety.

Podczas akcji, 24 lipca (sobota), hala sportowa MOSiR-u ponownie zamieni się w swoiste centrum krwiodawstwa. Szatnie będą gabinetami lekarskimi, korytarze poczekalniami, a na boisku halowym staną fotele przystosowane do poboru krwi. Dzięki telefonicznym zapisom i umawianiu potencjalnych dawców na konkretną godzinę cały proces związany z poborem krwi przebiega wyjątkowo sprawnie.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem burmistrza Michała Pasiecznego.

Akcja krwiodawstwa w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

(we wpisie wykorzystałem materiały Urzędu Miasta Rumi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.