Dla mieszkańca, Inwestycje, Sport i zdrowie

Największy (?) orlik w Rumi przejdzie wkrótce remont

Reklama Reklama

Ogólnodostępne boisko piłkarskie przy ul. Świętopełka w Rumi zostanie wkrótce zmodernizowane. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku.

Kompleks boisk przy ul. Świętopełka 24 w Rumi nosi nazwę imienia kleryka Zbigniewa Pranczka. Został oddany do użytku 26 marca 2010 roku. W jego skład wchodzą: boisko piłkarskie o sztucznej nawierzchni o wym. 30m x 62m, boisko wielofunkcyjne o wymiarze 19m x 32m, a także budynek socjalny przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w którym znajduje 9 szatni z toaletami i prysznicami.

W ramach zapowiedzianego remontu zostanie odnowione wspomniane boisko piłkarskie. Projekt przewiduje odnowienie nawierzchni, ogrodzenia, piłkochwytów i wymianę oświetlenia na LEDowe.

Modernizacja orlika przy ul. Świętopełka to bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Prace obejmą nie tylko wymianę nawierzchni syntetycznej na boisku do piłki nożnej, ale także wymianę oświetlenia na ledowe, montaż piłkochwytów i wykonanie nowej podbudowy, która dzięki lepszej amortyzacji będzie stanowiła większą ochronę przed kontuzjami kolan i stawów – wyjaśnia Jolanta Król, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

fot. UM Rumia

Obiekt dostępny jest dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-21.00, w soboty od 9.00 do 21.00, a w niedziele – od 11 do 21.

Boisko jest ogólnodostępne, korzystają z niego rumianie ze wszystkich grup wiekowych. W dni powszednie na lekcje wychowania fizycznego przychodzą tu uczniowie. Popołudniami na orliku aktywnie spędzają czas inni mieszkańcy. Natomiast członkowie rumskich klubów sportowych przeprowadzają na tym boisku treningi według ustalonego harmonogramu. Obiekt jest oblegany także w weekendy, kiedy ludzie chcą pograć w piłkę nożną. Każdego dnia przez ten orlik przewija się kilkaset osób, przez co nawierzchnia ulega uszkodzeniom oraz zużyciu. Dlatego informacja o pozyskanym dofinansowaniu sprawiła mi ogromną radość, zwłaszcza że technologie poszły do przodu – podkreśla.

Czy boisko naprawdę wymaga remontu? Wątpliwości nie ma radny Marcin Kaczmarek, członek Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji.

Reklama Reklama

Regularnie korzystam z tego boiska jako zawodnik klubu Arka Rumia Rugby. W zasadzie to korzysta cały klub, a przede wszystkim grupy młodzieżowe. Stan nawierzchni jest już fatalny, na tak zniszczonej murawie bardzo łatwo o kontuzję. Doprowadziła do tego duża intensywność treningów, co świadczy o tym, że dzieciaki nie przesiadują tylko w domu przed telewizorem czy telefonem, jeśli mają gdzie ćwiczyć.

fot. UM Rumia

Radny podkreśla także społeczny wymiar inwestycji.

Myślę, że takie inwestycje, jak modernizacja orlika, mają bardzo dobry wpływ na życie mieszkańców, szczególnie miłośników sportu. Co jakiś czas powstają w Rumi nowe boiska, ale wkrótce okazuje się, że przydałoby się kolejne. W samej Arce Rumia Rugby trenuje około 150 dzieci, nie licząc seniorów. Najważniejsze jest zdrowie dzieci, trzeba zapewniać im odpowiednie warunki do rozwoju i wychowania przez sport, a ich oczekiwania dotyczące infrastruktury są większe niż nasze, kiedy byliśmy w ich wieku – podsumowuje.

Koszt planowanego remontu boiska przy ul. Świętopełka to 650 tysięcy złotych. Na realizację tego zadania urząd miasta pozyskał przy tym ponad 200 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zadanie pn. „Remont boiska piłkarskiego Orlik przy ul. Świętopełka w Rumi” dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

A co Wy sądzicie o tej inwestycji? Dajcie znać w komentarzach.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 59 = 62