Dla mieszkańca, Inwestycje, Wiadomości

Węzeł i tunel w Rumi Janowie. Najtrudniejszy etap za nami?

Reklama Reklama

Jak informuje urząd miasta, realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie “powoli dobiega końca”. W poniedziałek (7 grudnia) nastąpiło pierwsze symboliczne przejście pod wiaduktem kolejowym, co stanowi zwieńczenie najtrudniejszego etapu tej inwestycji. Z tunelu będzie można skorzystać najprawdopodobniej w drugiej połowie 2022 roku.

Realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie rozpoczęła się 23 marca 2020 roku. Władze nazywają ją “epokową inwestycją”– tunel ma połączyć dwie części miasta i rozładować ruchu na drodze krajowej nr 6.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 60 milionów złotych, a jego kluczowym elementem jest stworzenie tunelu pod torami i stacją kolejową. Zgodnie z głównymi założeniami projektu, krajowa “szóstka” zostanie w ten sposób odciążona, ponieważ rumianie będą mogli dojechać do swoich domów „na skróty”. To z kolei spowoduje, że mieszkańcy Redy, Wejherowa i okolic szybciej dotrą do swoich miejscowości.

W ramach inwestycji powstają również m.in. ścieżki rowerowe, wiaty autobusowe oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Węzeł ma więc nie tylko usprawnić ruch drogowy, ale też umożliwić integrację różnych środków transportu.

W poniedziałek (7 grudnia) nastąpiło pierwsze symboliczne przejście pod wiaduktem kolejowym. Według urzędników, wydarzenie stanowi zwieńczenie najtrudniejszego etapu tej inwestycji.

– Myślę, że dla wielu osób jest to dzień symboliczny, a jednocześnie historyczny. Widzimy już tunel pod torami, a w zasadzie wiadukt kolejowy, jak to fachowcy nazywają. Ten etap jest już za nami. Nastąpiło pierwsze oficjalne przejście na drugą stronę, pod torami. Tak że czekamy z utęsknieniem na koniec tej gigantycznej inwestycji, która przywróci funkcję przedwojenną, bo kiedyś wiadukt nad torami tutaj był. Po praktycznie 80 latach będziemy mogli jako rumianie znowu przejechać z ulicy Gdańskiej na ulicę Sobieskiego – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

fot. Urząd Miasta Rumi

– Mamy za sobą kolejny etap inwestycji, czyli widać już nie tylko światełko w tunelu, ale i przejście na drugą stronę. Został nam tak naprawdę, jeżeli chodzi o tunel, ostatni etap, czyli betonowanie całego ustroju w środku. Większość inwestycji jest już oddana do użytkowania: mieszkańcy korzystają z obu parkingów, ulica Gdańska jest niemal w pełni przejezdna, wspólnie z miastem wykonaliśmy prace związane z zielenią. Przed nami jeszcze chodniki, ścieżki rowerowe, wiaty, malowanie, oznakowanie pionowe i tego typu elementy – tłumaczy Wojciech Kołacki, kierownik budowy i dyrektor grupy kontraktów w firmie Budimex SA.

Zgodnie z umową, realizacja inwestycji powinna się zakończyć najpóźniej w październiku 2022 roku.

Zobacz: Zapadnięcie się peronu SKM w Rumi – co dalej? Budowa tunelu w Janowie

Reklama Reklama

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Piszę w niej między innymi o:

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

51 − = 46