Dla mieszkańca, Inwestycje, Wiadomości

Stacja Kultura “numer dwa”? Nowy lokal biblioteki w Rumi!

Reklama Reklama

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi znajdująca się przy ul. Kościelnej zostanie przeniesiona na plac Kaszubski. Zanim to jednak nastąpi, nowy lokal przejdzie gruntowny remont. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Skąd przenosiny? Jak przekonuje miasto, lokal znajdujący się przy placu Kaszubskim 11/12 ma znacznie większą powierzchnię użytkową i usytuowany jest w dużo lepszej lokalizacji. Przewidywany zakres prac nad adaptacją budynku obejmuje między innymi: stworzenie zaplecza socjalnego, modernizację wnętrz, przebudowę zewnętrznych schodów i podjazdów, a także wymianę instalacji elektrycznej i grzewczej oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji planowany jest zakup wyposażenia, w tym nowych mebli i komputerów. Wydzielone zostaną strefy dla osób dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów. Natomiast przed budynkiem pojawi się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.

To tu powstanie Biblioteka Kaszubska w Rumi. (fot. UM Rumia)

Biblioteka Kaszubska w Rumi

Nowa filia będzie nawiązywała do tradycji i kultury materialnej Kaszub – nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz. Nowoczesna przestrzeń ma być wzorowana m.in. na Stacji Kultura, która znajduje się na ul. Starowiejskiej (Dworzec PKP). Jej projektem zajmuje się ta sama osoba – architekt Jan Sikora.

– Przestrzeń Biblioteki Kaszubskiej, filii Stacji Kultura, będzie zachęcać mieszkańców do integracji, wzmacniania ich kompetencji społecznych, rozwoju literackich i kulturalnych zainteresowań. Jednocześnie nowa filia umożliwi pełniejsze poznanie tradycji i kultury naszego miasta. Sama koncepcja wnętrza, zaproponowana przez architekta Jana Sikorę, twórcę Stacji Kultura, oddaje te założenia. Projektant czerpie inspiracje z regionalnej estetyki i architektury, twórczo je przekształca i wpisuje w nowoczesne trendy. Aktualnie dopracowujemy pewne detale, aby nowy obiekt jak najpełniej oddawał charakter miejsca i uwzględniał potrzeby mieszkańców – przekonuje Dariusz Rybacki.

Kto skorzysta na nowej filii Biblioteki?

Zgodnie z założeniami, nowa biblioteka ma być miejscem zapewniającym odpowiednie warunki do aktywnego uczestnictwa w kulturze osobom będącym w różnym wieku, reprezentującym różne grupy społeczne. Utworzenie Biblioteki Kaszubskiej stanowi jeden z elementów gminnego programu rewitalizacji placu Kaszubskiego.

– Biblioteka Kaszubska doskonale wpisze się w bogaty i zróżnicowany koloryt dzielnicy. Stara Rumia to najstarszy zabytkowy fragment naszego miasta. Duża część jej mieszkańców przywiązana jest do tradycji i kultury kaszubskiej. Jest to też wciąż rozwijająca się przestrzeń, chętnie zasiedlana przez młode osoby i rodziny – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta. – W Bibliotece Kaszubskiej będziemy próbowali połączyć te dwie perspektywy. Z jednej strony promować dziedzictwo Rumi w kontekście historii całego regionu, z drugiej sprostać oczekiwaniom odbiorców liczących na powstanie w tej okolicy nowoczesnej instytucji kultury – dodaje.

Koszt inwestycji to niecałe 2 miliony złotych, z czego wkład własny gminy wynosi niespełna 500 tysięcy. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zgodnie z planem, nowa filia powinna być gotowa najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku.

Reklama Reklama

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi?

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis na blogu opracowałem na podstawie informacji UM Rumia i Stacji Kultura w Rumi)

Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − = 20