Bez samochodu w Rumi? Przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu!

W najbliższy poniedziałek (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy mobilności. Przedsięwzięcie realizowane jest w niemal całej Polsce, w tym na terenie Rumi. Hasłem przewodnim ogólnokrajowej akcji jest „chodź z nami”. Jej zwieńczeniem będzie Dzień bez Samochodu.Reklama Reklama

Głównym celem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest promocja bezpiecznego ruchu pieszego i rowerowego oraz środków transportu zbiorowego. Kampania ma zwrócić uwagę opinii publicznej na korzyści płynące z korzystania ze zrównoważonych form mobilności, takie jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej.

  • Darmowe gadżety dla mieszkańców

Na pierwszy dzień akcji, czyli 16 września (poniedziałek) zaplanowano wręczanie gadżetów promujących zrównoważony transport. Przekazujących upominki włodarzy miasta będzie można spotkać w godzinach porannych na terenie największych ciągów komunikacyjnych, takich jak stacje kolejowe czy pętla autobusowa.  Z kolei o godzinie 15:00 rozpocznie się wydarzenie pod nazwą „Pociągiem do książki”, które przygotowali pracownicy Stacji Kultura.

  • Przez Rumię, na piechotę. Spacer historyczny pod nazwą „Tajemnice Starej Rumi”.

Z kolei 17 września (wtorek) miłośnicy pieszych wędrówek będą mieli okazję lepiej poznać Rumię. O godzinie 18:00 pod MOSiR-em czekać będzie Darek Rybacki, autor serialu dokumentalnego o dziejach miasta, który organizuje spacer historyczny pod nazwą „Tajemnice Starej Rumi”. Pasjonat historii zaprowadzi chętnych na ulicę Kościelną, opowie o tamtejszych ruinach, a także przybliży historię Placu Kaszubskiego. Piesza wędrówka zakończy się w pobliżu ronda Jana Pawła II.

Więcej o wydarzeniu: Tajemnice Starej Rumi – jesienny spacer historyczny

  • Bezpłatne zajęcia spinningu

Główną atrakcją kolejnego dnia (18 września, środa) będą odbywające się w siłowni Citygym bezpłatne zajęcia spinningu. W godzinach 18:00-20:00 chętni mogą uczestniczyć w profesjonalnym treningu na rowerach stacjonarnych, które zostały stworzone z myślą o zawodowych kolarzach. Udział w ćwiczeniach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy (tel. 882 607 733).

  • „Rumski wokal” w oczekiwaniu na autobus
Reklama Reklama

19 września (czwartek) upłynie pod znakiem „Rumskiego wokalu”, czyli projektu muzycznego realizowanego przez MDK, którego finaliści będą umilać czas osobom czekającym na przyjazd pociągu czy autobusu. Wokalistów będzie można spotkać około godziny 17:00 przy dworcu kolejowym. Natomiast w piątek (20 września) mieszkańcy mogą się spodziewać atrakcji przygotowanych przez miejskie szkoły.

  • Bezpłatne przejazdy rikszą i przejazd „Rowerem przez Rumię”

21 września (w sobotę) Rumię całkowicie opanują rowery. W samo południe na ulice miasta wyjadą riksze oferujące mieszkańcom bezpłatne przejazdy, a o godzinie 16:00 wystartuje przejazd „Rowerem przez Rumię”. Rejestracja uczestników rajdu rozpocznie się o godzinie 15:00 pod MOSiR-em, gdzie chętni otrzymają opaski uprawniające do odbioru rowerowych gadżetów po ukończeniu przejazdu. Trasa będzie przebiegać wokół miasta i zakończy się pod MDK-iem.

fot. Urząd Miasta Rumi
  • Festyn w Parku Starowiejskim

Zwieńczeniem rumskiej odsłony Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie festyn odbywający się w parku Starowiejskim, przy MDK-u. 22 września (niedziela) w godzinach od 13:00 do 16:00 czekać tam będą m.in. zabawy uliczne, tor rowerowy, zajęcia plastyczne i ekologiczne warsztaty. Mieszkańcy otrzymają także drobne podarunki.

Plakat wydarzenia:

źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi / materiały własne


Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *