BlogHistoria Rumi

Bezpłatna linia autobusowa 03

Bezpłatna linia autobusowa 03
Reklama Reklama

Czy pamiętacie bezpłatną linię autobusową o numerze “03”? Teoretycznie miała służyć jako połączenie z Rumi do Hipermarketu TESCO w Gdyni Cisowej, ale w praktyce okazała się linią…turystyczną. Szczególnie w okresie, gdy obsługiwał ją piętrowy autobus, niczym z Londynu. 🙂

Początki funkcjonowania

Obecnie ciężko znaleźć konkretną datę, kiedy linia 03 rozpoczęła funkcjonować. Jeśli wierzyć internetowi, połączenie zostało uruchomione w okolicach 2001 roku, jeszcze gdy hipermarket funkcjonował pod nazwą “HIT”.  Linia obsługiwana była przez autobusy MAN NG272. W lipcu 2002 roku firmę “wchłonęło” Tesco Polska, a niedługo potem na trasie zaczął kursować charakterystyczny, piętrowy autobus (widoczny na zdjęciu poniżej).

Jak kursowała popularna “Trójka”?

Połączenia, w dniach wzmożonego handlu (tj. głównie w weekendy), odbywały się praktycznie co godzinę. Linia na swojej trasie zatrzymywała się na przystankach Pomorska, Kujawska, Filtrowa (obecnie: 25 lecia Solidarności), później przejeżdżała ulicą Dąbrowskiego w kierunku dworca i ulicą Morską zmierzała do przystanku Kcyńska.

Ze względu na to, że korzystanie z połączeń było darmowe, autobusy często “okupowane” były przez lokalną młodzież. Stanowiły także alternatywę dla drugiej, płatnej linii łączącej Gdynię i Rumię, oznaczonej literką “R”.

Zamknięcie linii

Przewoźnik zdecydował się zakończyć funkcjonowanie popularnej “trójki”  w Gdyni w styczniu 2008 roku. W tym czasie w innych miastach zainstalowano natomiast specjalne czytniki kart lojalnościowych Clubcard, które miały ograniczyć wspomnianą wcześniej “turystykę” i przypadkowe przejazdy. Urządzenia pozwoliły także oszacować frekwencję osób korzystających z linii. Jak się później okazało, nie tylko na Pomorzu ta była zbyt niska, by uznać połączenie za rentowne.

Szansa dla prywatnych przewoźników

W 2012 roku w Rumi powstało nowe połączenie do gdyńskiego hipermarketu, oznaczone numerem 815 (pojazd: MAN NÜ263). Linia obsługiwana była przez prywatną firmę Alfa Travel. Podobna sytuacja ma miejsce w Gdyni, gdzie połączenia były organizowane przez firmę Przewozy Autobusowe “Gryf”.

Obecnie Tesco wycofuje się z Polski, więc żadne połączenie nie jest już realizowane. Zresztą, w międzyczasie w Rumi również doczekaliśmy się supermarketu tej marki. Obecnie w lokalu po nim znajduje się inna “sieciówka”.

Reklama Reklama

Zobacz:

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *