Reklama Reklama

Budżet Obywatelski 2024 w Rumi. Głosujemy!

Halo, halo, czas oddać głos w Budżecie Obywatelskim Rumia 2024! Elektroniczna platforma umożliwiająca mieszkańcom wskazanie najlepszych projektów została uruchomiona w poniedziałek 11 września.

Reklama Reklama

Przed kolejne dwa tygodnie (do 25 września 2023 r.) każdy mieszkaniec Rumi, bez względu na wiek, może zagłosować na:

  • jeden projekt inwestycyjny,
  • jeden projekt prospołeczny
  • i jeden projekt zielony,

wybierając spośród 33 pomysłów zaproponowanych przez lokalną społeczność. Wyniki zostaną opublikowane do 12 października. Na realizację projektów, które otrzymają najwięcej głosów, miasto przeznaczy 1,5 miliona złotych.

Budżet Obywatelski 2024 w Rumi. Na co zagłosować?

W tym roku weryfikację formalną i merytoryczną przeszło pomyślnie 10 projektów inwestycyjnych, 12 prospołecznych i 11 proekologicznych (tzw. zielonych). Dotyczą one między innymi modernizacji scen plenerowych w miejskich parkach, montażu tablic elektronicznych na przystankach, zakupu stołów szachowych, realizacji zajęć sportowych dla seniorów i młodzieży, a także sadzenia drzew i krzewów czy organizacji żywych lekcji biologii.

Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, może oddać głos na maksymalnie trzy projekty – po jednym z każdej kategorii.

Budżet Obywatelski w Rumi. Jak zagłosować?

Aby wytypować najlepsze projekty, wystarczy wejść na stronę rumia.budzet-obywatelski.org i kliknąć „Głosuj online”.

Reklama Reklama

Można również oddać głos w tradycyjnej formie. Karty papierowe oraz urny są dostępne w:

  • Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2),
  • Bibliotece Janowo (ul. Pomorska 11),
  • MDK-u (ul. Mickiewicza 19),
  • urzędzie miasta
  • oraz w mobilnych punktach.

Symbolicznej inauguracji tegorocznego głosowania dokonali w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” mieszkańcy będący przedstawicielami różnych grup społecznych. Pojawiły się maluchy z Przedszkola „Pod Topolą”, seniorzy z Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sportowcy z Rugby Club Arka Rumia, a także rodzice i samorządowcy. Każdy wytypował najlepsze jego zdaniem projekty, oddając głos w papierowej formie.

– Uważam, że to fantastyczna idea. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy mieszkaniec Rumi może wpłynąć na to, co się w naszym mieście dzieje, wybierając po jednym projekcie w trzech kategoriach: inwestycyjnej, prospołecznej i zielonej. Gorąco zachęcam wszystkich rumian do głosowania – powiedział wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Ze statystyk wynika, że Budżet Obywatelski w Rumi cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób w wieku 25-49 lat, a większość głosujących stanowią kobiety (około 58%). Co roku w ten etap przedsięwzięcia angażuje się około 8 tysięcy mieszkańców.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów prasowych Urzędu Miasta Rumi)

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *