BlogDla mieszkańcaHistoria RumiRumia na wesoło

Ciekawostki o Rumi

Ciekawostki o Rumi
Reklama Reklama

Sprawdź, czy na pewno wiesz wszystko o naszym mieście. 🙂


#1. Jest nas coraz więcej!

Miasto Rumia Jest największym polskim miastem niebędącym siedzibą powiatu. Według danych z 2016 roku, nasze miasto corocznie rozrasta się o około 300 mieszkańców. Jeśli ubiegłoroczny trend utrzyma się przez pięć kolejnych lat, wówczas Rumia zasłuży sobie na miano stolicy powiatu wejherowskiego, gdyż stanie się najludniejszą gminą.

Zobacz: Artykuł portalu Nadmorski24.pl na ten temat.

#2. Milionerzy w Rumi

Jeśli chodzi o loterie Lotto i szybkie wzbogacanie się, znalazłem informacje o dwóch takich przypadkach w Rumi. 22 sierpnia 2007 roku, czyli ponad 10 lat temu w naszej okolicy padł “łup” w wysokości ponad 4,3 mln złotych (349. miejsce wśród najwyższych wygranych w historii). Z kolei 27 czerwca 2017 r. w losowaniu Lotto z Plusem szczęśliwy mieszkaniec naszego miasta trafił okrągły milion złotych.  Zwycięski los został zakupiony w CH Port Rumia, a skreślone liczby to: 12, 15, 20, 34, 39, 48.

(fot. TVN)

W jednym z odcinków programu “Milionerzy” (emisja 1 listopada 2017 roku) udział wziął pan Adrian Dobrowolski, mieszkaniec Rumi. Nie będę podawał rezultatu zmagań pana Adriana, bo być może ktoś będzie chciał obejrzeć powtórkę- odcinek dostępny jest tutaj: http://bit.ly/2zqOfwQ.

#3. Maskotka miasta

Mało kto wie, ale 21 czerwca świętujemy Światowy Dzień Żyrafy. 🙂 W Rumi to zwierzę doczekało się własnego “pomnika”. Figura stoi dumnie na parkingu przed sklepem Albo, będąc najwyższą żyrafą z wikliny wpisaną do Księgi Rekordów Guinnesa. Jej wysokość to 12,6 m! Lokalizacja: https://goo.gl/maps/sE3NLCHCuML2

Sponsor figury, czyli supermarket Albo, na swojej stronie tłumaczy, iż nazwa delikatesów wywodzi się z pradawnego języka afrykańskich plemion suahili, w którym “żyrafa” to słowo “allboo”. Ile w tym prawdy, a ile żartu – osądźcie sami. 🙂

Reklama Reklama

#4. Dumni z krwiodawstwa

Jedną z rzeczy, z których jako rumianie możemy być dumni, to rezultaty uzyskiwane podczas zbiórek krwiodawstwa. W 2017 roku było to 70 litrów, w tym – już ponad dwa razy więcej: 146 litrów! Duże brawa dla wszystkich uczestników i organizatorów.

#5. Z rodziną najlepiej na zdjęciach?

21 maja obchodzimy Dzień Odnawiania Znajomości. Może to dobra okazja, żeby pozdrowić nasze miasta partnerskie: Święciany (Litwa), Dęblin (Polska) i Hultsfred (Szwecja)? Będzie to miły gest, bo obecnie współpraca istnieje jedynie na papierze. W 2011 roku pojawił się nawet pomysł, aby zakończyć fikcyjne umowy, ale najwidoczniej urzędnikom zabrakło…zapału. 🙂 Dawniej miastem partnerskim dla Rumi było również francuskie La Crescent.

Oprócz umów partnerskich, nasze miasto należy także do stowarzyszenia gmin Wejherowa, Rumi i Redy pod nazwą: Małe Trójmiasto Kaszubskie. Liczący ponad 120 tysięcy mieszkańców zespół miast powstał 13 listopada 2001 roku. Jednym z celów stowarzyszenia było opracowanie i rozwijanie strategii i działań na rzecz integracji i rozwoju gmin, a także współdziałanie i popieranie inicjatyw społeczno-gospodarczych służących mieszkańcom.


BONUS:

W ramach bonusu ciekawostka, jaką znalazłem przeglądając internet. Jeden z mieszkańców (?) streścił historię naszego miasta w jednym zdaniu – szanuję.

Jeśli chciałbyś zgłosić propozycję do tej serii, napisz w wiadomości prywatnej na fanpage’u Tymczasem w Rumi lub na e-mail: tymczasemwrumi@gmail.com.


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 − 46 =