Dla mieszkańcaWiadomości

Czy dobrze segregujesz śmieci? Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają mieszkańcy Rumi!

Czy dobrze segregujesz śmieci? Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają mieszkańcy Rumi!
Reklama Reklama

Jeśli chodzi o segregację śmieci w Rumi- jest coraz lepiej. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy zawsze wrzucają odpady do odpowiednio oznaczonych koszy i worków. Poniżej znajdziecie najczęściej popełniane błędy przez mieszkańców.Coraz więcej śmieci

Ilość generowanych przez rumian śmieci rośnie każdego roku. Największe wzrosty dotyczą odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych oraz popiołu. Codziennie do Urzędu Miasta Rumi trafiają raporty dobowe, w których Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych wskazuje nieprawidłowości zaobserwowane podczas odbioru odpadów.

Tylko w sierpniu 2020 roku problem ten dotyczył mieszkańców 95 nieruchomości, gdzie tzw. odpady zielone trafiały do pojemników przeznaczonych na odpady biokuchenne, a w workach na szkło, makulaturę i plastik gromadzone były odpady zmieszane. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zabudowy wielorodzinnej, gdzie „sprawcy” pozostają anonimowi, stąd też dochodzi do nieprzestrzegania ogólnie przyjętych zasad.

Zgodnie z prawem miasto musi pobierać od mieszkańców takie opłaty, aby ani nie tracić, ani nie zarabiać na obsłudze systemu śmieciowego. Różnica pomiędzy cenami odbioru poszczególnych frakcji odpadów, jak i koszty generowane przez procedurę reklamacyjną, powodują, że nieprawidłowa segregacja kosztuje miasto, a zatem mieszkańców, nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie – wyjaśnia w swoim komunikacie Urząd Miasta Rumi.Naklejki zła segregacja odpadów

Pracownicy firmy wywozowej starają się edukować rumian, umieszczając na wystawionych przed domami pojemnikach, workach lub odpadach specjalne naklejki z napisem „zła segregacja odpadów”. Oznaczone w ten sposób śmieci nie są odbierane, dopóki nie zostaną prawidłowo posortowane. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku zabudowy wielorodzinnej, gdzie śmieci są gromadzone w większych i ogólnodostępnych pojemnikach, a ustalenie winnego nieprawidłowej selekcji niemal niemożliwe.

jeśli otrzymałeś taką naklejkę – Twoje śmieci nie zostały prawidłowo posortowane. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Jakie błędy najczęściej popełniają mieszkańcy Rumi?

Aby znacząco zredukować generowane w ten sposób straty finansowe, Urząd Miasta zachęca do wystrzegania się najczęściej popełnianych błędów:

 • Trawy nie należy wrzucać do odpadów biokuchennych, jest to tzw. odpad zielony;
 • Zebranych w ogródku owoców nie należy wrzucać do odpadów zielonych, jest to tzw. odpad biokuchenny;
 • Styropianu budowlanego nie należy wrzucać do metali i tworzyw sztucznych, jest to odpad budowlano-rozbiórkowy;
 • Styropianu opakowaniowego nie należy wrzucać do odpadów budowlano-rozbiórkowych, powinien on trafiać do frakcji metali i tworzyw sztucznych;
 • Kartoników po mleku, sokach i napojach, czyli opakowań wielomateriałowych, nie należy wrzucać do makulatury, powinny one trafiać do frakcji metali i tworzyw sztucznych.

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.