Imprezy, kultura i rozrywka

Dzień Patrona Rumi św. Jana Bosko. Program i uroczystości.

Dzień Patrona Rumi św. Jana Bosko. Program i uroczystości.
Reklama Reklama

W czwartek (15 sierpnia) już po raz czwarty Rumia organizuje festyn rekreacyjno-sportowy z okazji dnia patrona miasta, świętego Jana Bosko. Na wszystkich mieszkańców czekają turnieje sportowe, dmuchane konstrukcje, gry i występy artystyczne. Wstęp wolny!15 sierpnia w całej Polsce tradycyjnie obchodzone są dwa święta – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsze z nich upamiętnia zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, drugie przypomina wiernym o wzięciu Matki Boskiej do nieba razem z ciałem i duszą. Od pewnego czasu w Rumi jest to także Dzień Patrona Miasta – św. Jana Bosko. Ten honorowy patronat ustanowiony został w 2016 roku staraniem lokalnych parafii, a także stowarzyszeń, organizacji i wspólnot katolickich. Salezjanie – zgromadzenie, które założył św. Jan Bosko – obecne jest w naszym mieście od 1937 roku. Przez kilkadziesiąt lat jego członkowie pracowali na rzecz mieszkańców nie tylko w świątyniach, lecz także szkołach, oratoriach czy świetlicach terapeutycznych.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 11:00, a następnie złożeniem kwiatów na mogiłach żołnierzy, mogile Hipolita Roszczynialskiego oraz pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Natomiast o godzinie 15:00 na boisku wielofunkcyjnym rozpocznie się festyn rekreacyjno-sportowy. W programie wydarzenia znalazły się m.in. turnieje piłki nożnej oraz rugby tag dla najmłodszych, rodzinne gry i zabawy, konkurs rysunkowy związany z 65-leciem miasta oraz mecz piłki nożnej, podczas którego samorządowcy zmierzą się z „resztą świata”. Podczas festynu do dyspozycji będą również dmuchane konstrukcje oraz stoiska gastronomiczne. Kulturalnym zwieńczeniem wydarzenia będą koncerty. Przed publicznością wystąpią: Gdańska Orkiestra Ogrodowa, Andrzej Rybiński oraz Joszko Broda z zespołem „Rodzina Brodów”.

Festyn potrwa do godziny 20:00. Szczegółowy harmonogram, w postaci plakatu, można znaleźć pod tym linkiem. Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz urząd miasta.

źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi / opracowanie własne


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor.

Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2