Od 4 marca mieszkańcy Rumi mogą już składać wnioski o wydanie tzw. “e-dowodu”, czyli dowodu z warstwą elektroniczną. Wymiana tradycyjnych dokumentów tożsamości nie jest jednak konieczna.
Czym jest e-dowód?
E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Służy do potwierdzenia tożsamość i obywatelstwa właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic. Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa.
Zobacz: E-dowód coraz bliżej, także w Rumi
Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji:
“E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.”
Samo użycie dowodu w urzędzie jest zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. W praktyce wymaga to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN. Osoby, które nie chcą korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.


Jak zdobyć e-dowód?
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju lub w postaci elektronicznej, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W lutym odbyły się specjalne szkolenia e-learningowe wśród pracowników urzędu miasta, zakończone egzaminem i certyfikatem. Jak podaje ministerstwo, łącznie przeszkolono niemal 5,5 tysiąca urzędników.
Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie musisz wnioskować o nowy dokument, jeśli Twój dowód jest nadal ważny. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki, w dniu uruchomienia projektu (4 marca), do godz. 13 wnioski o nowy dowód na terenie całej Polski złożyło 10 910 osób (9253 wniosków – w urzędach, 1657 wniosków – online).
A jakie Wy macie plany? Czy wymieniacie swoje tradycyjne dowody osobiste na takie, które posiadają elektroniczną warstwę? A może już to zrobiliście? Dajcie znać w komentarzach pod wpisem i na fanpage’u Tymczasem w Rumi.
Autor: Paweł Jałoszewski