Dla mieszkańca

E-dowód, czyli elektroniczny dowód osobisty

E-dowód, czyli elektroniczny dowód osobisty
Reklama Reklama

Od 4 marca mieszkańcy Rumi mogą już składać wnioski o wydanie tzw. “e-dowodu”, czyli dowodu z warstwą elektroniczną. Wymiana tradycyjnych dokumentów tożsamości nie jest jednak konieczna.


Czym jest e-dowód?

E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Służy do potwierdzenia tożsamość i obywatelstwa właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic. Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa.

Zobacz: E-dowód coraz bliżej, także w Rumi

Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji:

“E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.”

Samo użycie dowodu w urzędzie jest zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. W praktyce wymaga to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN. Osoby, które nie chcą korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

e-dowód osobisty rumia ministerstwo cyfryzacji jak wymienić gdzie wymienić

Jak zdobyć e-dowód?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju lub w postaci elektronicznej, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W lutym odbyły się specjalne szkolenia e-learningowe wśród pracowników urzędu miasta, zakończone egzaminem i certyfikatem. Jak podaje ministerstwo, łącznie przeszkolono niemal 5,5 tysiąca urzędników.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie musisz wnioskować o nowy dokument, jeśli Twój dowód jest nadal ważny. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki, w dniu uruchomienia projektu (4 marca), do godz. 13 wnioski o nowy dowód na terenie całej Polski złożyło 10 910 osób (9253 wniosków – w urzędach, 1657 wniosków – online).

A jakie Wy macie plany? Czy wymieniacie swoje tradycyjne dowody osobiste na takie, które posiadają elektroniczną warstwę? A może już to zrobiliście? Dajcie znać w komentarzach pod wpisem i na fanpage’u Tymczasem w Rumi.

Autor: Paweł Jałoszewski

Reklama Reklama
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *