Imprezy, kultura i rozrywka

Flamenco opanuje Rumię. To będzie gorrrący wieczór w Stacji Kultura!

Flamenco opanuje Rumię. To będzie gorrrący wieczór w Stacji Kultura!
Reklama Reklama

Stacja Kultura zaprasza 22 marca o 18:30 na wieczór flamenco! W programie: degustacja hiszpańskich potraw oraz pokaz tańca w wykonaniu trójmiejskiej tancerki Luizy Romanowskiej ze Szkoły Tańca Flamenco Anda Lu w Gdańsku. Towarzyszyć jej będą: gitarzysta Wojciech Szulc oraz Szymon Smeja – Skulimowski na cajonie.


Czym jest flamenco?

Flamenco to ekspresyjne dźwięki gitary, energetyczny śpiew, żywiołowy taniec, rytm wystukiwany przez obcasy, wyklaskiwany przez dłonie. W tej muzyce odnajdujemy tygiel kulturowy południowego regionu Hiszpanii – Andaluzji. Słychać w niej przede wszystkim tradycje cygańskie i hiszpańskie, ale również inne, takie jak perskie, żydowskie, indyjskie, bizantyjskie czy afrokubańskie.

fot. Andalu.pl / W. Masiak

To, co pierwotne, czyste i dzikie

Luiza Romanowska to tancerka flamenco, założycielka Szkoły Tańca Flamenco Anda Lu w Gdańsku, miłośniczka kultury Hiszpanii i sztuki flamenco. Od wielu lat regularnie wyjeżdża do Andaluzji (gł. Sewilli, Grenady), gdzie poznaje taniec flamenco “u źródła” w jednych z najlepszych hiszpańskich szkół tańca. Jej mistrzowie to m.in. Manuel Betanzos, Adela Campallo, Andres Peńa, Angel Atienza, Mercedes Ruiz, La Choni. W tańcu flamenco ceni przede wszystkim niesamowitą ekspresję, będącą wyrazem  autentycznych emocji tancerza. Dlatego też w taniec swój wkłada całe serce, przykładając dużą wagę do wyrazu artystycznego i emocji. We flamenco poszukuje tego co pierwotne, czyste i dzikie, co stanowi według niej istotę flamenco. Prowadzi stałe zajęcia oraz warsztaty tańca flamenco w Trójmieście.

fot. Stacja Kultura

To będzie wieczór pełen gorących rytmów, radości, muzyki i pasji, ale także oficjalne pożegnanie naszego hiszpańskiego wolontariusza Darío Fernandeza, który spędził w Stacji Kultura ostatni rok.

Zapisz w kalendarzu:

22 marca (piątek), godz. 18:30-20:00. Stacja Kultura w Rumi, ul. Starowiejska 2. Wstęp wolny!

Autor: Paweł Jałoszewski
źródło: Stacja Kultura / Szkoła Tańca Flamenco Anda Lu w Gdańsku

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *