Dla mieszkańca

Jak zwiększyć szanse na nowe inwestycje w Rumi?

Jak zwiększyć szanse na nowe inwestycje w Rumi?
Reklama Reklama

Do końca kwietnia należy rozliczyć uzyskane w 2018 roku dochody za pośrednictwem formularza PIT. Wszystkich mieszkańców Rumi miasto zachęca do wskazywania gminy jako aktualnego adresu. W ten sposób każdy z nas może realnie wpłynąć na budżet samorządu, zapewniając środki finansowe na kolejne działania.


Tu mieszkam, tu się rozliczam

Dzięki wzrastającej świadomości mieszkańców, Rumia od kilku lat uzyskuje coraz większe środki z podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2016 roku było to niespełna 45,7 miliona złotych, rok później kwota urosła do ponad 50,8 miliona, natomiast w roku 2018 było to już prawie 56,8 miliona. Pieniądze te umożliwiły miastu przeprowadzenie licznych inwestycji drogowych, budowę placów zabaw, realizację rewitalizacji, a także organizację wielu wydarzeń kulturalnych.

Mieszkańcy Rumi, którzy zameldowani są w innych gminach, zaznaczając realne miejsce zamieszkania w odpowiedniej rubryce na druku PIT, pomagają miastu zdobyć fundusze na kolejne inwestycje. Roczny podatek dochodowy osób fizycznych nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Zgodnie z przepisami aż 38% podatku dochodowego, który płacony jest przez czynnych zawodowo mieszkańców Rumi, trafia do gminnego budżetu. Fundusze te pozwalają na realizację kolejnych inwestycji oraz działań społecznych.

Wystarczy kilka minut

Aby zapewnić miastu dodatkowe wpływy do budżetu, należy złożyć PIT do Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Na pierwszej stronie formularza, w części B, należy zgodnie z prawdą wskazać Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. Adres zameldowania w tym przypadku nie ma znaczenia.

Jeśli rozliczenie PIT zostało już wysłane, możliwa jest jego modyfikacja za pomocą jednostronicowego dokumentu ZAP-3. Wystarczy go wypełnić, a następnie przesłać do Urzędu Skarbowego w Wejherowie.

Wypełnienie formularza jest bardzo proste, zajmuje tylko chwilę, a jego znaczenie dla rozwoju miasta jest ogromne. Dzięki temu gmina zyska dodatkowe środki finansowe, które będzie mogła przeznaczyć na przedsięwzięcia ułatwiające nam wszystkim życie. Śmiało można powiedzieć, że są to pieniądze, które wracają do mieszkańców – mówi radna Magdalena Mrowicka, przewodnicząca Komisji Finansowo-Budżetowej.


Konsultacje ze specjalistami

Z myślą o tych, którym wypełnienie formularza PIT sprawia trudności, w Urzędzie Miasta Rumi – 1 marca i 2 kwietnia w godzinach od 9:00 do 14:00 w sali 203 – zostaną przeprowadzone otwarte konsultacje z pracownikami Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Specjaliści pomogą zainteresowanym złożyć zeznanie podatkowe za rok 2018 drogą elektroniczną oraz odpowiedzą na wszelkie dodatkowe pytania.

Reklama Reklama

Ponadto podczas wypełniania PIT-u mieszkańcy będą mogli skorzystać z listy rumskich organizacji pozarządowych, które posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) i przekazać na ich rzecz swój 1%.

źródło: Urząd Miasta Rumi, zdjęcie tytułowe: Paweł Jałoszewski

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 + = 67