Imprezy, kultura i rozrywkaWiadomości

Mitologia Słowiańska i kryminał w Stacji Kultura

Mitologia Słowiańska i kryminał w Stacji Kultura
Reklama Reklama

Poniżej znajdziecie relację i zdjęcia z dwóch ciekawych spotkań w Stacji Kultura – najpiękniejszej bibliotece świata. Więcej informacji o przyszłych i przeszłych wydarzeniach w rumskiej bibliotece znajdziecie pod tagiem stacja kultura. 🙂


Wykład “Mitologia Słowiańska”

Jacy bogowie mieszkali w słowiańskim niebie, a których z nich spotykano na ziemi? Kto opiekował się wojownikami, a kto kobietami w połogu? Przed kim ostrzegano dzieci wędrujące lasami, a kogo unikano nad rzeką? Na te i kilkanaście innych pytań odpowiedź można było znaleźć w wykładzie pt. „Mitologia Słowiańska”, który w miniony wtorek (9 kwietnia) wygłosiła dr Elżbieta Żukowska. Spotkanie przyciągnęło uwagę licznie zgromadzonej publiczności, która z zaangażowaniem słuchała i dzieliła się swoimi wątpliwościami.

Projekt „Od mitu do fantasy” realizowany jest w ramach projektu „Słowiańskie fantasy”. Na jego realizację Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu realizowane są warsztaty literackie „Piszemy fantasy” (prowadzone przez dr Elżbietę Żukowską), wykłady poświęcone przenikaniu się mitologii i fantasy oraz spotkania z autorami gatunku fantasy.

Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

Z kolei 3 kwietnia (środa), po kilku latach oczekiwań, do Stacji Kultura zawitał Zygmunt Miłoszewski. Ceniony pisarz jest autorem trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, dwukrotnym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał, a jego książki nieustannie plasują się na pierwszych miejscach rankingów czytelniczych. Nic więc dziwnego, że publiczność wypełniła po brzegi dwupoziomową salę wypożyczalni głównej. Pan Zygmunt opowiadał o tym, jak wygląda praca nad książką eksperymentalną i dlaczego odchodzi od pisania powieści z dreszczykiem. Mogliśmy także usłyszeć sporo wspomnień związanych ze spotkaniami autorskimi za granicą, a także historii o pokonywaniu stereotypów, które są przypisane do każdego z narodów. To był wieczór, w którym humor przeplatał się z poważnymi tematami. Na koniec autor zdradził, że nieprzypadkowo przebywa na Pomorzu, bo w okolicy będzie toczyć się akcja powieści, nad którą obecnie pracuje. Spotkanie błyskotliwie poprowadziła Anna Burzyńska.

materiał przygotowali: Anna Jackowska, Paweł Jałoszewski, zdjęcia: Aga Doborzyńska

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *