Dla mieszkańca

Nie pozwól pamięci zarastać trawą…Sprzątnij grób obok!

Nie pozwól pamięci zarastać trawą…Sprzątnij grób obok!
Reklama Reklama

“Nie pozwól pamięci zarastać trawą…Sprzątnij grób obok” to III edycja ogólnopolskiej akcji, którą Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainauguruje w czwartek 24 października o godz. 11:00 na starym, zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie, zwanym też „wejherowskimi Powązkami”.Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwróciły baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęły chociaż jeden z nich. Społeczny wymiar projektu ma na celu krzewienie szacunku do nekropolii, Miejsc Pamięci Narodowej i osób na nich spoczywających, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja potrwa tydzień, do czwartku 31 października 2019 roku.

Projekt ten ma również zainspirować nas do przemyśleń, że w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, spoczywają mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla lokalnych społeczności i Polski. Osoby te budowały potencjał naszych miejsc, tam gdzie mieszkamy. Ludzie Ci tworzyli kulturę materialną i niematerialną, budowali społeczności miejskie, wiejskie, sąsiedzkie, zawodowe, społeczne i inne. Współcześnie funkcjonujemy na podwalinach ich pracy i dorobku.

Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać młodszym pokoleniom poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych zielskiem starych grobów na naszych cmentarzach.

Włączmy się wszyscy czynnie w dniach od 24 do 31 października 2019 roku do III ogólnopolskiej akcji “Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”. Zadbajmy wspólnie o nekropolie i Miejsca Pamięci Narodowej.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zachęca do udziału w akcji osoby prywatne, szkoły, stowarzyszenia, instytucje i inne podmioty. Prosimy o przesyłanie na adres e-mailowy muzeum@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli wraz z danymi o uczestnikach (kontakt i dane indywidualne osoby/szkoły/organizacji/ lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone). Najciekawsze zdjęcia z akcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i Facebooku oraz nagrodzone naszymi publikacjami.

Zgłoszenia uczestnictwa w akcji prosimy kierować do koordynatora – Katarzyny Bieszke, tel. (58) 736-11-11, oraz kom. 669-660-365 (muzeum@muzeumpiasnickie.pl).

Reklama Reklama

Uprzejmie prosimy o zabranie w miarę możliwości grabi lub innych narzędzi potrzebnych do prac przy sprzątaniu grobów na cmentarzu.

(źródło: informacja prasowa organizatora, zdjęcie tytułowe: pexels.com)


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *