Dla mieszkańcaGdzie w Rumi...?Problemy mieszkańcówWiadomości

Nowe miejsca zagrożeń w Rumi! Gdzie służby powinny pojawiać się zdecydowanie częściej?

Nowe miejsca zagrożeń w Rumi! Gdzie służby powinny pojawiać się zdecydowanie częściej?
Reklama Reklama

Straż Miejska w Rumi ustanowiła 3 nowe miejsca zagrożone, które są intensywnie kontrolowane z powodu wielu wykroczeń. Gdzie jeszcze w Rumi funkcjonariusze powinni pojawiać się zdecydowanie częściej?Pierwszy z nowo przyjętych punktów znajduje się w okolicy skrzyżowania ulic Portowej z Kolejową (Rumia Janowo). Kierowcy nagminnie pozostawiają pojazdy na postój niezgodnie z przepisami. Dotychczas kontrolowano to miejsce 51 razy, ujawniając 12 wykroczeń – 4 osoby ukarano, 2 sprawy są w toku, a 6 osób pouczono. Punkt ustanowiono z powodu dużej ilości zgłoszeń mieszkańców. Drugi, nowy punkt wzmożonych patroli ustanowiony został na cały okres jesienno-zimowy z powodu interpelacji Radnej – Pani Marii Bochniak i dotyczy rejonu Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi (ul. Henryka Sienkiewicza 30). Według zgłoszeń mieszkańców, to właśnie tu wyjątkowo często gromadzą się m.in. osoby spożywające alkohol i popełniających inne czyny zabronione. Trzeci nowy tzw. “KMZ” to rejon Osiedla Królewskiego, gdzie obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Jest to strefa zamieszkania i obowiązuje parkowanie w wyłącznie w miejscach wyznaczonych, a (jak uzasadniają służby) kierowcy nadal parkują tu „na pamięć”, po dawnemu – czyli praktycznie wszędzie.

Według zapewnień w najnowszym raporcie, Straż Miejska w Rumi będzie w sposób nasilony kontrolować wskazane miejsca.

Mało? Masz propozycje kolejnych punktów? Świetnie! Zgłoś to na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa!

Ważnym narzędziem oddanym w ręce każdego z nas-mieszkańców jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To bardzo użyteczne narzędzie, dzięki któremu możliwe jest rzetelne i czytelne rozpoznanie oraz przedstawienie skali problemów (zagrożeń) w danym regionie. Dlaczego jest ona tak ważna? A choćby dlatego, że dzięki mapom bezpieczeństwa służby mogą (między innymi) lepiej dysponować swoimi zasobami (sprzęt, zasoby kadrowe).

Jak to działa?

Zacytujmy oficjalny opis. 🙂 Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

 • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
 • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
  • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
  • w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu,
 • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów)

Co więcej: tak pozyskane zgłoszenia naprawdę są na bieżąco monitorowane przez funkcjonariuszy i uwzględniane np. podczas porannych odpraw. Może czyta nas któryś z Panów policjantów i będzie w stanie to potwierdzić w komentarzach. Ja pytałem osobiście. 🙂

Jakie punkty znajdziemy na mapie? Chociażby:

 • złą organizację ruchu drogowego
 • niewłaściwą infrastrukturę drogową
 • częste przekraczanie dozwolonej prędkości
 • dzikie wysypiska śmieci

Czy to nie jest właśnie to, o czym tak często dyskutujemy na fanpage’u Tymczasem w Rumi i lokalnym internecie? 🙂

Reklama Reklama

Każdy z nas może na bieżąco przeglądać i współtworzyć taką mapę pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Wystarczy w dostępnej wyszukiwarce wyszukać hasło “gmina rumia”.

Warto jednak pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach nadal należy korzystać z numerów alarmowych: 112, 997. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, dlatego ważne jest odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Zobacz więcej:


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *