Obejrzałem spektakl „Czarnobylska modlitwa”!

Obejrzałem spektakl „Czarnobylska modlitwa”!
Reklama
Reklama

W piątkowe popołudnie wybrałem się na spektakl realizowany przez sekcję teatralną Miejskiego Domu Kultury w Rumi pt. „Czarnobylska modlitwa”. Przedstawienie doczeka się kolejnego pokazu, 20 września. Czy warto się na niego wybrać?

Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy” zapowiadałem kilka dni temu, w osobnym wpisie. Jakie są moje wrażenia po zobaczeniu sztuki na żywo? Żaden ze mnie krytyk teatralny, dlatego mój wpis odbierzcie (zgodnie z ideą bloga) jako sąsiada opowiadającego o tym, jak spędził piątkowy wieczór. 🙂

Reklama
Reklama

Przedstawiona historia dotyczy katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej- największej w dziejach energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Scenariusz sztuki został napisany przez Piotra Lewickiego, na podstawie reportażu Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska Modlitwa. Kronika przyszłości”. Całość spektaklu dzieli się na kilka mniejszych segmentów, w których poszczególne postacie mają okazję zaprezentować swoją osobistą tragedię związaną z wydarzeniami po 26 kwietniu 1986 r..

Choć sekcja teatralna jest w pełni amatorska, nie przeszkadzało to w odbiorze treści. Na „deskach” sceny Miejskiego Domu Kultury w Rumi możemy zobaczyć Julię Michalską, Martę Rzeszótko, Wiesławę Szypelt, Jakuba Duszewskiego i Annę Mątewską. Moim zdaniem jednym z mocniejszych fragmentów spektaklu jest wzruszający monolog wygłoszony przez Panią Annę, zaraz na początku sztuki. To właśnie jej występ, jako kobiety opowiadającej o losach swojej rodziny, zrobił na mnie największe wrażenie. Daleki jestem od stwierdzenia, że im bliżej finału, tym „dramaturgia” coraz bardziej spada, ale na pewno nie jest już tak przytłaczająco, jak przez pierwsze kilkanaście minut. Całkiem ciekawie wyszło także przedstawienie postaci granej przez Jakuba Duszewskiego, jako funkcjonariusza wypełniającego swoje rozkazy. Brawo.

Jeśli zaprezentowane pokazy mają zachęcić mieszkańców do wstąpienia do grupy teatralnej działającej przy MDK Rumia, w mojej ocenie pierwsza część zadania została wypełniona. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił, zapisy do grupy dla dorosłych (powyżej 16 roku życia) odbywają się zaraz po zakończeniu przedstawienia, około godziny 19:00. Dodatkowe informacje dostępne są pod nr. tel.: 730130910.

Po raz kolejny sztuka zostanie wystawiona 20 września, w piątek. Warto poświęcić czas i zapoznać się z historią tych, dla których „ten dzień był końcem świata”. Tym bardziej, że spektakl nie należy do najdłuższych i trwa około 35-40 minut.

20 września 2019 r., godz. 18:00, MDK RUMIA, ul. Mickiewicza 19, 84-230 Rumia. Wstęp wolny!

Imprezy, kultura i rozrywka

W kategorii „Imprezy, kultura i rozrywka” dowiecie się na temat tego, gdzie w Rumi warto spędzać wolny czas. Jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne w Rumi? Kiedy odbędzie się koncert Twojego ulubionego zespołu? A kiedy występy kabaretów? Informacje z pierwszej ręki. 🙂

Jeśli chcesz zareklamować swoje wydarzenie, zapraszam do działu: KONTAKT

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *