Wiadomości

Poezja. Obraz. Taniec. Ciekawy projekt w Stacji Kultura!

Poezja. Obraz. Taniec. Ciekawy projekt w Stacji Kultura!
Reklama Reklama

Czy można połączyć taniec z poezją przesłaną w esemesach? Na to pytanie odpowiada projekt „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.” – zainicjowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rumi. Pomysł zdobył pełne dofinansowanie z Instytutu Muzyki i Tańca. Premierę spektaklu, w którym aktorami będzie rumska młodzież, zaplanowano na czerwiec.

Projekt  łączy trzy z pozoru odmienne dziedziny sztuki: poezję, obraz i taniec. Motywem przewodnim jest twórczość gdańskiego pisarza Pawła Huelle. Jego słowa, zawarte w tomiku „Obłoki jasne nad tobą”, staną się pretekstem do stworzenia spektaklu – teatru tańca, stanowiącego zwieńczenie i interdyscyplinarne podsumowanie wszystkich zajęć oraz doświadczeń zebranych podczas projektu.

Pod okiem doświadczonych choreografów, tancerzy i pedagogów, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi przygotuje etiudę ilustrującą słowa poety. Od marca do czerwca uczniowie będą uczestniczyć we wszechstronnych warsztatach, między innymi z tańca klasycznego i współczesnego, improwizacji, kostiumografii i budowania zespołu. Młodzież odwiedzi także Operę Bałtycką. Premierę spektaklu, w którym aktorami będą rumscy uczniowie, zaplanowano na czerwiec.

fot. Aga Doborzyńska

W maju 2018 roku w Stacji Kultura odbyła się prapremiera tomiku poezji Pawła Huelle „Obłoki jasne nad tobą”, który dedykowany został, jak zaznaczył autor na początku tomiku, Ewie. Zawarte w tomiku wiersze wysyłane były Ewie esemesami. Adresatka spisywała je do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, by udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Ostatecznie słowa gdańszczanina stały się inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz.

Kinga Lanc, inicjatorka projektu oraz kierownik działu promocji Stacji Kultura:

Teraz te słowa i obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huelle nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało i światło stworzą kolejną ilustrację wierszy. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.
fot. Aga Doborzyńska

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Myśl w ruchu 2019”.

źródło: Urząd Miasta Rumi

Reklama Reklama
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *