„Śladami dawnej Rumi” – serial dokumentalny o historii miasta Rumia

Reklama
Reklama

Serial „Śladami dawnej Rumi” już dostępny! Gdzie można go obejrzeć? Sprawdź serial dokumentalny o historii naszego miasta! Za darmo!

Seria „Śladami dawnej Rumi” liczy 24 odcinki, które zostały umieszczane są na platformie YouTube.  Jej przygotowaniem zajął się Darek Rybacki, pasjonat lokalnej historii, a od 2021 roku dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Reklama
Reklama
spacer historyczny rumia historia rumi darek rybacki tymczasem w rumi
Darek Rybacki, autor serialu, podczas jednego ze spacerów historycznych po Rumi.

Kopie epizodów, umieszczone na nośnikach cyfrowych (płyta CD), trafiły do zbiorów Miejskiego Domu Kultury w Rumi, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, Domu Kultury SM Janowo oraz placówek oświatowych.

 „Śladami dawnej Rumi” – serial dokumentalny o historii miasta

Skrócony opis serialu „Śladami dawnej Rumi”:

Czy wiesz, że MOSiR zbudowano na cmentarzysku z czasów rzymskich? Na szczycie Góry Markowca odnaleziono pozostałości średniowiecznej osady? Z rumskiego lotniska można było dolecieć do Wiednia?  

Projekt #25 „Śladami dawnej Rumi” w Budżecie Obywatelskim 2019 uzyskał 890 głosów mieszkańców. Jego szacunkowy koszt to 35 tysięcy złotych brutto.

Zdjęcia do serialu ruszyły w listopadzie 2018 roku. Pierwszy odcinek ukazał się w styczniu 2019 roku.

Lokalizacje, których dotyczą odcinki serialu:

  1. Rumia – ruiny kościoła (ul. Kościelna),
  2. Rumia – Plac Kaszubski,
  3. Rumia – ul. Leśna (kamień przy drodze do Zbychowa),
  4. Rumia – Dolina Zagórskiej Strugi,
  5. Rumia – dworzec PKP i okolice,
  6. Rumia – Janowo (Park Żelewskiego, Osada Kolejowa przy ul. Kolejowej),
  7. Rumia – kładka pieszo-rowerowa wzdłuż Zagórskiej Strugi,
  8. Rumia – Park Starowiejski, Dworek pod Lipami,
  9. Rumia – Góra Markowca,
  10. Rumia – osiedle przy ul. Kombatantów,
  11. Rumia – Biała Rzeka (ruiny strzelnicy Luftwaffe),
  12. Rumia – ul. Ceynowy (pozostałości szczeliny przeciwlotniczej),
  13. Rumia – MOSiR,
  14. Rumia – Lotnisko, ok. ul. I Żołnierzy Dywizji WP, Żwirki i Wigury

Serial dokumentalny „Śladami Dawnej Rumi” – obejrzyj za darmo:

Odcinek 1:

Kolejne odcinki:

  • Odcinek 2: Śladami dawnej Rumi #2 – cmentarz kultury oksywskiej
    • Opis odcinka: Druga odsłona serialu, w ogromnym skrócie, opowiada o tym, jakie tajemnice skrywa starożytne cmentarzysko.
  • Odcinek 3: Śladami dawnej Rumi #3 – wczesne średniowiecze
    • Opis odcinka: Potężne grodziska, kupieckie szlaki, krwawe wojny. Wojowie i poganie. Tereny Rumi w czasach słowiańskich obfitują w ciekawe historie. W nowym odcinku serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi” opowiada o nich pasjonat dziejów naszego miasta i regionu – Darek Rybacki.
  • Odcinek 4: Śladami dawnej Rumi #4 – czasy Zakonu Cystersów
    • Opis odcinka: Konflikt między cystersami i norbertankami. Budowa gotyckiego kościoła przy ulicy Kościelnej. Wizyta księcia Mściwoja II w Rumi. O tych i wielu innych średniowiecznych wydarzeniach opowiada Darek Rybacki w nowym odcinku serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 5: Śladami dawnej Rumi #5 – Zagórze i czasy krzyżackie
    • Opis odcinka: O szlakach przebiegających przez Rumię już od czasów średniowiecza, a także o kupieckich karawanach i książęcych orszakach, które przybywały do XIV-wiecznego Zagórza. Między innymi te wątki porusza Darek Rybacki w nowym odcinku serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 6: Śladami dawnej Rumi #6 – Rzeczpospolita Obojga Narodów
    • Opis odcinka: Wiek XVI zapisał się w historii Polski jako czas pokoju i rozwoju gospodarczego. Znacznie mniej szczęśliwy dla naszej ojczyzny okazał się wiek XVII. Jak ówczesne konflikty wpłynęły na Rumię? Odpowiedź na to oraz inne pytania znajdziecie w kolejnej odsłonie „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 7: Śladami dawnej Rumi #7 – germanizacja Rumi, Zagórza i Szmelty
    • Opis odcinka: Pierwszy rozbiór Polski był dla Rumi, Zagórza i Szmelty tragicznym wydarzeniem – Pomorze stało się częścią Prus Zachodnich. Jakie piętno na lokalnej ludności odcisnęła polityka germanizacji? Tego dowiecie się w kolejnym odcinku naszego serialu.
  • Odcinek 8: Śladami dawnej Rumi #8 – rewolucja przemysłowa i początki linii kolejowej
    • Opis odcinka: W historii Rumi jest kilka przełomowych momentów, a jednym z nich jest rok 1870. O tym, co się wydarzyło w tym czasie, przyspieszając znacznie rozwój gospodarczy i cywilizacyjny miasta, dowiecie się z kolejnego odcinka serii „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 9: Śladami dawnej Rumi #9 – letnie uzdrowisko
    • Opis odcinka: Hotele, restauracje, sala dansingowa, ścieżki spacerowe, a nawet ogromna wieża widokowa – takie atrakcje czekały na przełomie XIX i XX wieku w dolinie Zagórskiej Strugi. Teren Zagórza i Szmelty był wówczas popularnym uzdrowiskiem, nazywanym przez letników Luftkurort Sagorsch. Jak zakończył się ten jeden z najciekawszych epizodów historycznych Rumi? Tego dowiecie się w kolejnym odcinku serialu.
  • Odcinek 10: Śladami dawnej Rumi #10 – leśna restauracja „Auerhahn”
    • Opis odcinka: W przeszłości na terenie Rumi znajdowało się wiele interesujących miejsc, o których z biegiem lat lokalna społeczność niemal całkowicie zapomniała. Jednym z nich jest leśna restauracja o nazwie „Auer-hahn” (tłum. głuszec). Obiekt znajdował się przy brukowanej drodze łączącej Rumię ze Zbychowem, w pobliżu Góry Markowca. Jaka jest historia restauracji i jakie tajemnice się z nią wiążą? – tego dowiecie się w kolejnym odcinku serialu.
  • Odcinek 11: Śladami dawnej Rumi #11 – historia Zagórskiej Strugi
    • Opis odcinka: Jakie historie opowiedziałaby Zagórska Struga, gdyby potrafiła mówić? Jakie tajemnice skrywa rzeka, wokół której życie toczyło się już w średniowieczu? Między innymi na te pytania Darek Rybacki odpowie w kolejnym odcinku „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 12: Śladami dawnej Rumi #12 – historia ruin kościoła
    • Opis odcinka: Najstarszą świątynią w Rumi jest średniowieczny kościółek, którego ruiny znajdują się przy ulicy Kościelnej. W XIX wieku w jego sąsiedztwie wyrosła świątynia ewangelicka, a kilkadziesiąt lat później kościół katolicki. Na początku XX wieku obie wspomniane świątynie były nieodłączną częścią lokalnego krajobrazu i ośrodkiem życia religijnego tych ziem. O tym, jakie historie skrywają wspomniane obiekty, dowiecie się z najnowszego odcinka serialu „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 13: Śladami dawnej Rumi #13 – wybuch pierwszej wojny światowej
    • Opis odcinka: W lipcu 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa, która trwała ponad cztery lata i doprowadziła do wielu zmian w całej Europie, w tym do odrodzenia Polski. Dla Rumi, Zagórza, Szmelty i innych okolicznych miejscowości był to zupełnie nowy rozdział w ich historii. Jak się potoczyły ich losy? Tego dowiecie się w najnowszym odcinku serialu „Śladami dawnej Rumi”
  • Odcinek 14: Śladami dawnej Rumi #14 – wpływ Gdyni na Rumię
    • Opis odcinka: 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Wówczas, już od kilku lat, trwała budowa nowoczesnego portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego, a także stoczni. Powstanie tak ważnego gospodarczo ośrodka miejskiego miało ogromny wpływ na dalszy rozwój okolicznych miejscowości, w tym Rumi i Zagórza, które całkowicie zmieniły swój charakter.
  • Odcinek 15: Śladami dawnej Rumi #15 – życie codzienne w międzywojniu
    • Opis odcinka: Pomimo trudności, z jakimi zmagał się nasz region podczas dwudziestolecia międzywojennego, życie mieszkańców Rumi toczyło się w miarę normalnie. Oglądając 15. odcinek serialu „Śladami dawnej Rumi”, dowiecie się, czym 100 lat temu zajmowali się na co dzień rumianie, jak zarabiali na życie i co robili w wolnym czasie.
  • Odcinek 16: Śladami dawnej Rumi #16 – powstanie lotniska
    • Opis odcinka: Pozytywną konsekwencją budowy Gdyni w bezpośrednim sąsiedztwie naszego miasta był jego gwałtowny rozwój gospodarczy. Jednym z symboli tego zjawiska było lotnisko, pełniące funkcje cywilne, wojskowe i szkoleniowe, które powstało w latach 20. ubiegłego wieku. Owe lotnisko jest głównym tematem tego odcinka.
  • Odcinek 17: Śladami dawnej Rumi #17 – wybuch drugiej wojny światowej
    • Opis odcinka:  Rankiem 1 września 1939 roku mieszkańców Rumi zbudził huk – niemieckie bombowce Heinkel He 111 przeprowadziły nalot na tutejsze lotnisko. Kolejne bombardowanie odbyło się kilka godzin później. Był to zaledwie przedsmak krwawych walk o Wybrzeże, podczas których Rumia miała odegrać bardzo ważną rolę. Jaką? Tego dowiecie się oglądając kolejny odcinek serialu „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 18: Śladami dawnej Rumi #18 – niemiecka okupacja i krwawe zbrodnie
    • Opis odcinka:  Tragiczny finał kampanii wrześniowej był dla mieszkańców Rumi, Zagórza oraz innych okolicznych miejscowości zaledwie początkiem terroru. Niemcy od dawna przygotowywali się do okupacji, dlatego krwawe represje rozpoczęły się, zanim jeszcze na dobre zamilkły artyleryjskie działa. Co dokładnie było celem niemieckiej tyranii? Tego dowiecie się, oglądając kolejny odcinek serialu „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 19: Śladami dawnej Rumi #19 – zaplecze dla niemieckiego lotnictwa
    • Opis odcinka: Niemiecka administracja okupacyjna od początku wiązała z Rumią duże plany, dostrzegając potencjał miejscowości, głównie ze względu na istniejące tu przed wojną lotnisko. We wrześniu 1940 roku zdecydowano o przeznaczeniu lotniska wyłącznie na cele militarne. Odtąd nasze miasto miało pełnić logistyczne zaplecze dla niemieckiego lotnictwa i być ważnym punktem na mapie kontrolowanego przez nazistów Pomorza.
  • Odcinek 20: Śladami dawnej Rumi #20 – walki o Górę Markowca
    • Opis odcinka: Pod koniec 1944 roku los hitlerowskich Niemiec był niemal przesądzony – alianci przejmowali inicjatywę na wszystkich frontach, a Armia Czerwona stopniowo posuwała się na zachód. 8 lutego 1945 roku rozpoczęła się tzw. operacja pomorska, której celem było rozbicie stacjonującej w tym regionie armii niemieckiej. Podczas tej wielotygodniowej kampanii odbita została m.in. Rumia.
  • Odcinek 21: Śladami dawnej Rumi #21 – miasto w ruinie i lata powojenne
    • Opis odcinka:  Bilans walk z marca 1945 roku był dla Rumi tragiczny. Zabudowania Białej Rzeki zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Podobny los spotkał lotnisko. Zniszczenia nie ominęły również Starej Rumi, Janowa, Zagórza czy Szmelty. Zaraz po wojnie rozpoczęto odbudowę miasta, Rumia powoli powstawała z ruin. Było to już jednak zupełnie inne miejsce niż przed wojną…
  • Odcinek 22: Śladami dawnej Rumi #22 – miasto w budowie po 1954 roku
    • Opis odcinka: Jak doszło do tego, że po 1954 roku Rumia zaczęła się gwałtownie rozrastać i stała się jednym z największych miast w regionie? Tego dowiecie się, oglądając kolejny odcinek serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”.
  • Odcinek 23: Śladami dawnej Rumi #23 – życie codzienne w PRL-u
    • Opis odcinka: W kolejnym odcinku serialu dokumentalnego opowiadamy o codziennym życiu mieszkańców Rumi w czasach PRL-u.Pokaż mniej
  • Odcinek 24: Śladami dawnej Rumi #24 – życie po upadku komunizmu (epilog)
    • Opis odcinka: Od początku lat 80. w Polsce regularnie wybuchały strajki robotnicze. Były one spowodowane przede wszystkim pogarszającą się sytuacją ekonomiczną kraju i przyczyniły się do powstania NSZZ Solidarność, a w efekcie do obalenia komunizmu. Wydarzenie to całkowicie zmieniło obliczę całego kraju, w tym Rumi. W jaki sposób? Tego dowiecie się, oglądając ostatni odcinek dokumentalnej serii „Śladami dawnej Rumi”.

Książka „Śladami dawnej Rumi”

W grudniu 2022 roku odbyła się premiera książki pt. „Śladami dawnej Rumi”, wydanej przez Urząd Miasta Rumi. Publikacja poświęcona jest historii naszego miasta, a jej autorem podobnie jak i serialu, jest Dariusz Rybacki

Książka „Śladami dawnej Rumi” nie pretenduje do miana naukowej monografii. To podróż po dziejach naszej miejscowości, do której zapraszam jako pasjonat tematu. Książka jest podsumowaniem kilku lat pracy, zawiera wiele niepublikowanych wcześniej materiałów: zarówno graficznych, jak i źródłowych. Starałem się tak je dobierać, aby oddać ducha czasów, w których powstały. Dlatego w publikacji nie brakuje dawnych doniesień prasowych, wspomnień, fragmentów kronik – wymienia Dariusz Rybacki. – Liczę, że książka uzupełni dotychczasowe wydawnictwa opowiadające o dziejach Rumi, a przede wszystkim spotka się z ciepłym przyjęciem czytelników – dodaje.

Więcej o historii Rumi

W kategorii bloga „Historia Rumi” publikuję stare fotografie Rumi, materiały wideo z dawnych lat czy porównania „kiedyś i dziś”.  W swoich artykułach opisuje także pewne charakterystyczne zjawiska, które zachodziły w Rumi na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wszystkie materiały dostępne są za darmo.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *