Dla mieszkańcaWiadomości

Rumia. Stawka za wywóz śmieci w 2022 roku

Rumia. Stawka za wywóz śmieci w 2022 roku
Reklama Reklama

Od prawie dwóch lat na terenie Rumi obowiązują nowe stawki tzw. opłaty śmieciowej. Jak poinformował w swoim komunikacie urząd miasta, w 2022 roku nie ulegną one zmianie.

Rumia. Od 2020 roku wyższa stawka za wywóz śmieci

Decyzja o podwyżce stawek za wywóz śmieci zapadła podczas październikowej sesji rady miejskiej, w 2019 roku. Radni podjęli wówczas uchwałę, która wyznaczała jedną stawkę w wysokości 32 złotych od osoby, przy czym wszyscy mieszkańcy zostali zobligowani do segregacji odpadów. Zmiany zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2020 roku. Przed podwyżką, stawka za wywóz śmieci w Rumi wynosiła: 15 złotych od osoby za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny i 40 złotych w przypadku odpadów niesegregowanych.

Z czego wynika podwyżka opłaty w 2020 roku? Jak tłumaczył magistrat, kwota ta została wyliczona na podstawie kosztów składowych, które musi ponosić gmina. Do podwyżki przyczyniła się m.in. rosnąca ilość odpadów, wzrost kosztów wysypiska, malejące ceny skupu plastiku i makulatury, a także konieczność wydzielenia nowej frakcji – odpadów bio-kuchennych. Pojemniki oraz worki na te odpady zapewnia mieszkańcom gmina. Dla zabudowy jednorodzinnej są to 120-litrowe pojemniki, natomiast w przypadku zabudowy wielorodzinnej ich pojemność jest ustalana według potrzeb. Mieszkańcy otrzymują także woreczki do pośredniego gromadzenia biodegradowalnych odpadów kuchennych.

Rumia. Stawka za wywóz śmieci w 2022 roku – bez zmian

W 2022 roku stawka za wywóz śmieci w Rumi nie ulega zmianie. Opłata nadal wynosi 32 zł od osoby za miesiąc, a w przypadku zadeklarowania kompostowania bioodpadpadów (dla zabudowy jednorodzinnej) 25 zł od osoby miesięcznie. Stawka jest jednakowa dla wszystkich mieszkańców nieruchomości zamieszkałych i należy ją wpłacać bez wezwania na numer konta podany w przesłanym przez Urząd Miasta Rumi piśmie z listopada ubiegłego roku. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, wówczas „z urzędu” ustala się opłatę podwyższoną w wysokości 100 zł od osoby. [źródło]

Dystrybucja worków segregacyjnych

Na początku stycznia PUK Rumia rozpoczął dystrybucję worków segregacyjnych. Każdy pakiet składa się z:

 • 36 worków na plastik i metale,
 • 24 worków na makulaturę,
 • 24 worków na szkło,
 • 180 woreczków do pośredniego gromadzenia bioodpadów (tzw. kuchennych).

Rumia. Gdzie zamówić odpowiedni worek big bag lub kontener?

Pozostając w temacie odpadów. Czy wiecie gdzie zamówić odpowiedni big bag lub kontener, np. w przypadku prowadzonego większego remontu lub przebudowy mieszkania?

Na przykład na stronie e-worek.pl lub poprzez PUK Rumia (Biuro Obsługi Klienta: ul. Dębogórska 148, 84-230 Rumia). W miarę możliwości, worek lub kontener należy ustawić nie na terenach zielonych i tak, aby nie utrudniały komunikacji.

Reklama Reklama

Przy drobnych remontach, mieszkańcy Rumi mają możliwość nieodpłatnie przekazać odpady budowlane i rozbiórkowe (do 200 kg/na rok/na mieszkanie) do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy PUK Rumia (adres powyżej). Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 20.00 oraz w sobotę od 7.00-15.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy i innych dni ogłoszonych u Operatora jako dni wolne od pracy. Konieczne zabranie jest ze sobą dowodu osobistego. Więcej informacji na stronie: http://pukrumia.pl/pszok/.

(Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 r. Wpis został pierwotnie opublikowany w 2019 roku, na podstawie artykułów na stronie rumia.eu oraz biuletynie SM Janowo “Nasze Sprawy”, nr. 503 z 22.11.2019 r.)

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Jeden komentarz

 1. Martwią się o to że w domach 150m2 mieszkają po dwie osoby więc wyliczanie kosztów odpadów od m2 odpada a to że rodzina np. 6 osobowa będzie musiała zapłacić blisko 200 zł miesięcznie to jest ok mimo że koszty życia pewnie też ponosi większe. Wspaniali ludzie w tym urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.