Wiadomości

Rumia pobiegła Tropem Wilczym

Rumia pobiegła Tropem Wilczym
Reklama Reklama

Setki mieszkańców Rumi wzięły dziś udział w 7. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

Uczestnicy wystartowali o godzinie 12:05, przy Rondzie Armii Krajowej, by później przebiec ulicami Żwirki i Wigury, Roszczynialskiego i Wybickiego. Meta została ustawiona przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Rumi. Długość trasy co roku wynosi 1963 metry, co związane jest z datą śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był poległy w 1963 roku Józef Franczak. Podczas biegu nie prowadzono pomiarów czasu. Każdy mógł pokonać wskazany dystans własnym tempem.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy zapisali się na kartach historii w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, a także propagowanie biegania jako optymalnej formy aktywności fizycznej. W tym roku, w ramach 7. odsłony biegu, wspominano następujące postacie: Jerzy Stawski (kapitan Wojska Polskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego), Władysław „Siła” Nowicki (żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”), Barbara Otwinowska(sanitariuszka i łączniczka AK), Antoni Heda(dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK), Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica, oficer Armii Krajowej) oraz Stanisława Rachwałowa(wywiadowczyni polskiej konspiracji).

Autor: Paweł Jałoszewski, zdjęcia otrzymałem od czytelników. 🙂

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *