Historia RumiSerial dokumentalny o RumiWiadomości

Rumia- zaplecze Luftwaffe (Śladami Dawnej Rumi, odcinek 19)

Rumia- zaplecze Luftwaffe (Śladami Dawnej Rumi, odcinek 19)
Reklama Reklama

19 odcinek serialu dokumentalnego “Śladami Dawnej Rumi” dotyczy okupacyjnej rzeczywistości gminy Rumia Zagórze.Seria “Śladami dawnej Rumi” zaplanowana została na 24 odcinki (2 miesięcznie), które będą systematycznie umieszczane na platformie YouTube. Jej przygotowaniem zajmuje się Darek Rybacki, wcześniej m.in. autor bloga Szum Rumi (niestety, już nieistniejącego). Kopie epizodów na nośnikach cyfrowych trafią do zbiorów Miejskiego Domu Kultury w Rumi, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, Domu Kultury SM Janowo oraz placówek oświatowych.

Śladami Dawnej Rumi. Odcinek 19. :

Opis odcinka: Niemiecka administracja okupacyjna od początku wiązała z Rumią duże plany, dostrzegając potencjał miejscowości, głównie ze względu na istniejące tu przed wojną lotnisko. We wrześniu 1940 roku zdecydowano o przeznaczeniu lotniska wyłącznie na cele militarne. Odtąd nasze miasto miało pełnić logistyczne zaplecze dla niemieckiego wojska i być ważnym punktem na mapie kontrolowanego przez nazistów Pomorza.

Poprzednie odcinki:

Produkcja serialu realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019, w którym projekt uzyskał 890 głosów mieszkańców. Łączny koszt jego realizacji to 35 tysięcy złotych.


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *