Wiadomości

Rumscy krwiodawcy ratują życie

Rumscy krwiodawcy ratują życie
Reklama Reklama

Jedną z rzeczy, z których jako rumianie możemy być dumni, to rezultaty uzyskiwane podczas akcji krwiodawstwa. Rok temu mieszkańcy Rumi oddali 70 litrów, co już wtedy było bardzo przyzwoitym rezultatem. W 2018 roku oddanego surowca jest jednak ponad dwa razy więcej, bo aż 146 litrów!

W bieżącym roku przeprowadzono trzy zbiórki krwi:

  • w styczniu: 196 osób chętnych, 136 dawców, 61,2 litry krwi;
  • w maju: 115 osób chętnych, 87 dawców, 39 litrów krwi;
  • we wrześniu: 130 osób chętnych, 101 dawców, 45 litrów krwi;

Bardzo dziękujemy wszystkim chętnym za zgłoszenie się do oddania krwi. Dzięki takim akcjom zyskujemy pewność, że nasze społeczeństwo bardzo chętnie pomaga potrzebującym.

 

Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować w laboratorium. Dlatego tak ważne jest, żeby propagować honorowe krwiodawstwo i zachęcać do oddawania krwi.

– mówi  Anna Jaźwińska-Curyłło, dyrektor do spraw medycznych RCKiK w Gdańsku.

Jeśli ktoś z Was waha się jeszcze lub zastanawia nad dołączeniem do rumskich krwiodawców, wszelkie potrzebne informacje znajdzie na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Zachęcam wszystkich do udziału w naszej akcji. Formalności na miejscu nie trwają długo, a oddając krew możemy uratować czyjeś życie. – mówi Ariel Sinicki, Przewodniczący Rady Miejski i Honorowy Krwiodawca.

Procedurę rozpoczyna krótkie badanie lekarskie. Po wydaniu pozytywnej opinii przez lekarza można przystąpić do oddania krwi. Jednorazowo pobiera się jej ok. 450 ml. Całość trwa ok. 15 minut. Czy pobieranie krwi boli?
–  Absolutnie. To nic nie boli, nawet przez chwilę.  A po samym oddaniu rozpiera człowieka zadowolenie i poczucie spełnienia. – opowiada zapytany po jednej ze zbiórek Pan Wojciech, a wtórują mu inni krwiodawcy.

Zobacz: Podsumowanie 2017 roku w Rumi

Reklama Reklama

Plany na przyszły rok

 Pierwsza zbiórka krwi w 2019 roku odbędzie się przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 6 stycznia. O szczegółach styczniowej zbiórki dowiemy się wkrótce. 🙂 Harmonogram wyjazdowych akcji poboru krwi w naszej okolicy można na bieżąco sprawdzać na stronie: http://krew.gda.pl/najblizsze-akcje-wyjazdowe,167,pl.html.

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.