Dla mieszkańca

Ruszają ferie zimowe w Rumi! O czym warto pamiętać?

Ruszają ferie zimowe w Rumi! O czym warto pamiętać?
Reklama Reklama

Ferie zimowe w Rumi to czas zabawy i odpoczynku, zwłaszcza dla najmłodszych. To również czas, gdzie uwaga zostaje często rozproszona „zimowym szaleństwem”. Aby te dni były wypoczynkiem i radością policjanci przypominają, że należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wyjeżdżając na dłużej pamiętajmy, aby należycie zabezpieczyć swój dom/mieszkanie. Zaufanej osobie można przekazać klucze, by mogła doglądać domu/mieszkania i tym samym „maskować” naszą nieobecność.  Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto wcześniej umówić się z właściwą jednostką Policji na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy.

Zobacz: Zaplanuj ferie zimowe w Rumi!

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się rozsądkiem. Wszystkich pojazdów, którymi będziemy się poruszać, należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto radzimy, aby przed wyjazdem poświęcić trochę czasu na przypomnienie przepisów ruchu drogowego, a także zapoznanie się ze zmianami. Wybierając się na wypoczynek zimowy, kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą przede wszystkim wypocząć. Jeżeli jest to możliwe, należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej przed godzinami szczytu.

Podczas jazdy należy zwracać uwagę na innych uczestników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza, gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybrać trasy częściej uczęszczane, mamy wówczas największe szanse, że są przejezdne. Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne(śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierowcy szybciej się meczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, co dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju należy pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

Zobacz: Lodowisko w Rumi


Policjanci jak co roku prowadzą działania polegające na zwiększeniu nadzoru nad bezpieczeństwem, w szczególności dzieci i młodzieży. Podczas spotkań w szkołach, świetlicach, miejscach wypoczynku zarówno w czasie poprzedzającym ferie zimowe, jak również w trakcie ich trwania prowadzą rozmowy na temat bezpiecznych zachowań w czasie wypoczynku zimowego.

Reklama Reklama

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *