Historia RumiSerial dokumentalny o Rumi

Serial dokumentalny Śladami dawnej Rumi (odcinki 11 i 12)

Serial dokumentalny Śladami dawnej Rumi (odcinki 11 i 12)
Reklama Reklama

Jakie historie opowiedziałaby Zagórska Struga, gdyby potrafiła mówić? Co warto wiedzieć o świątyni ewangelickiej w Starej Rumi, która po kilkudziesięciu latach przekształciła się w kościół katolicki? Dziś podwójna dawka historii naszego miasta!Seria zaplanowana została na 24 odcinki (2 miesięcznie), które będą systematycznie umieszczane na platformie YouTube. Jej przygotowaniem zajmuje się Darek Rybacki, wcześniej m.in. autor bloga Szum Rumi (niestety, już nieistniejącego). Kopie epizodów na nośnikach cyfrowych trafią do zbiorów Miejskiego Domu Kultury w Rumi, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, Domu Kultury SM Janowo oraz placówek oświatowych.

Śladami Dawnej Rumi. Odcinek 11. “Młyny i obiekty wodne wzdłuż dawnej Zagórskiej Strugi.”:

Opis odcinka: Jakie historie opowiedziałaby Zagórska Struga, gdyby potrafiła mówić? Jakie tajemnice skrywa rzeka, wokół której życie toczyło się już w średniowieczu?

Śladami Dawnej Rumi. Odcinek 12. „Dwa kościoły dawnej Rumi. Historia świątyni katolickiej i ewangelickiej.”:

Opis odcinka: Najstarszą świątynią w Rumi jest średniowieczny kościółek, którego ruiny znajdują się przy ulicy Kościelnej. W XIX wieku w jego sąsiedztwie wyrosła świątynia ewangelicka, a kilkadziesiąt lat później kościół katolicki. Na początku XX wieku obie wspomniane świątynie były nieodłączną częścią lokalnego krajobrazu i ośrodkiem życia religijnego tych ziem.

Poprzednie odcinki:

Produkcja serialu realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019, w którym projekt uzyskał 890 głosów mieszkańców. Łączny koszt jego realizacji to 35 tysięcy złotych.


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *