Imprezy, kultura i rozrywka

Słowo, obraz i taniec. Wyjątkowy spektakl taneczny w wykonaniu rumskich uczniów!

Słowo, obraz i taniec. Wyjątkowy spektakl taneczny w wykonaniu rumskich uczniów!
Reklama Reklama

Stacja Kultura zaprasza 12 czerwca o godz. 18:00 na premierę spektaklu tanecznego „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” ilustrującego poezję Pawła Huelle. Spektakl jest zwieńczeniem projektu współorganizowanego przez Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Myśl w ruchu 2019.” Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Stacji Kultura od 28.05.2019.


informacja prasowa Stacji Kultura w Rumi

Spektakl zaprezentowany zostanie w przestrzeni wypożyczalni Stacji Kultura. Biblioteka jest bowiem przestrzenią słowa, myśli, idei, opowieści, które mogą stać się źródłem nieograniczonych inspiracji dla działań twórczych. Młodzi tancerze wejdą w artystyczny dialog z przestrzenią wypełnioną regałami książkowymi próbując ją oswoić, okiełznać i pokazać z niecodziennej perspektywy.

W spektaklu wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi. Młodzież przygotowując się do spektaklu wzięła udział w warsztatach tańca klasycznego, współczesnego, improwizacji, jazzu, tańca afrykańskiego oraz w zajęciach kostiumograficznych i performatywnych, a także wybrała się do Opery Bałtyckiej na spektakl “B jak Balet”. Spektakl, który zaprezentują, jest zwieńczeniem i interdyscyplinarnym podsumowaniem wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu. Projekt współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.Motywem przewodnim dla stworzenia spektaklu była twórczość gdańskiego pisarza i poety Pawła Huelle, którego premiera tomiku „Obłoki jasne nad tobą” odbyła się w Stacji Kultura w maju 2018 roku. Wiersze stały się pretekstem do stworzenia teatru tańca, który łączy z pozoru odmienne dziedziny sztuki tj. poezję, obraz i taniec. Pod kierunkiem wybitnego choreografa Andrzeja Morawca oraz Agaty Gregorkiewicz młodzież przygotowała taneczną ilustrację poezji dedykowanej, jak zaznaczył autor na początku tomiku, Ewie. Muzą poety jest jednak nie tylko Ewa ale i jej muzyka. Ewa jest bowiem wybitną pianistką, której utwory wybrzmią w czasie spektaklu.

Ewa spisywała miłosne esemesy do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, by udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Następnie słowa gdańszczanina stały się inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz. Teraz te słowa, obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huelle nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało, światło i muzyka stworzą kolejną ilustrację słów poety. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.

źródło: Stacja Kultura w Rumi, zdjęcie tytułowe: Aga Doborzyńska

Reklama Reklama

Sugerowane artykuły:

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *