Dla mieszkańcaWiadomości

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci! Znamy nową stawkę.

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci! Znamy nową stawkę.
Reklama Reklama

Od 1 lutego 2020 roku w Rumi zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki za wywóz śmieci. Decyzja o podwyżce zapadła podczas październikowej sesji rady miejskiej.Dotychczasowa miesięczna stawka, która obowiązuje od kwietnia 2019 roku, wynosi:

  • 15 złotych od osoby za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny
  • 40 złotych w przypadku odpadów niesegregowanych.

Od 1 lutego 2020 roku, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwałą podjętą przez radnych na sesji rady miasta, obowiązywać będzie tylko jedna stawka w wysokości 32 złotych od osoby, przy czym wszyscy mieszkańcy będą zobligowani do segregacji odpadów. Kwota ta została wyliczona na podstawie kosztów składowych, które musi ponosić gmina. Jeśli odpady nie będą segregowane, gmina będzie mogła nałożyć karną stawkę – 100 złotych miesięcznie od osoby.

Urzędnicy podwyżki tłumaczą m.in. rosnąca ilością odpadów, wzrostem opłaty ministerialnej i kosztów wysypiska, malejącymi cenami skupu surowców, a także koniecznością wydzielenia odpadów kuchennych. Jak wskazuje urząd, od 2014 roku koszty utrzymania systemu odbioru odpadów w Rumi wzrosły z niespełna 5,2 do ponad 8 milionów złotych. Miasto jest więc zmuszone ponownie uaktualnić wysokość opłaty śmieciowej, ponieważ zgodnie z ustawą nie może pobierać ani mniej, ani więcej pieniędzy od mieszkańców, niż kosztuje obsługa systemu. [wyjaśnienia urzędu miasta]

Projekty uchwał dotyczące gospodarki odpadami, podjęte podczas sesji 31 października 2019 roku, dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej:

[ngg src=”galleries” ids=”16″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Zobacz: Rumia. Nowa stawka za wywóz śmieci w 2020 roku. [WIĘCEJ INFORMACJI]

(zdjęcie tytułowe: pexels.com)

Reklama Reklama

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor.

Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *