Dla mieszkańca

Znamy termin uruchomienia roweru metropolitarnego MEVO!

Znamy termin uruchomienia roweru metropolitarnego MEVO!
Reklama Reklama

Poznaliśmy termin uruchomienia słynnego już MEVO! System roweru metropolitarnego oficjalnie ruszy 26 marca 2019 roku. 🙂

Na początek 1200 jednośladów

Termin uruchomienia systemu był już kilkakrotnie przekładany. Z rowerów mieliśmy pierwotnie skorzystać…18 listopada 2018 roku. Ostatecznie jednak, ze względu na nadal trwające prace przy pojazdach i dedykowanej aplikacji, uruchomienie projektu zostało przełożone: wpierw na 9 grudnia ubiegłego roku, później na 18 stycznia obecnego, a następnie na jeszcze bliżej nieznany termin, w okresie do 1 marca 2019 r. Jak tłumaczyło miasto, jest to pierwszy tak ogromny projekt w Europie, dlatego wymaga ogromnych nakładów pracy.

Ostatecznie, w miniony czwartek zapowiedziano, że MEVO wystartuje 26 marca 2019 r. Na początek w 660 stacjach na terenie 14 pomorskich gmin pojawi się 1200 rowerów. Liczba jednośladów ma być systematycznie zwiększana. Docelowo ma ich być ponad 4000.

fot. Urząd Miasta Rumi

Do momentu uruchomienia nie będą one jednak jeszcze dostępne do wypożyczenia, a aplikacja pojawi się najpóźniej w dniu startu systemu. Na stronie rowermevo.pl. Już teraz można dokonywać rejestracji w systemie, na razie jednak bez możliwości wykupienia abonamentu.


Jak to działa i ile kosztuje?

Wypożyczenie roweru będzie się odbywać za pomocą aplikacji mobilnej i zajmie około 15 sekund. Zaletą systemu będzie jego prostota oraz przystępny cenowo taryfikator. W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć 10 złotych. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia 90 minut na przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 groszy za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 złotych, przy zastosowaniu tych samych zasad czasowych, co w opłacie miesięcznej. Jeśli użytkownik nie będzie chciał skorzystać z opcji abonamentowej, koszt jednej minuty wyniesie maksymalnie 10 groszy.

fot. Urząd Miasta Rumi

Gdzie znajdują się stacje w Rumi?

Rowery będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. Natomiast za dodatkową opłatą jednoślad będzie można zostawić poza stacją. Stojaki na jednoślady są już zamontowane m.in. przy ul. Ceynowy, Kosynierów, Różanej, Krakowskiej, Dąbrowskiego, Kujawskiej oraz przy SKM Janowo. Na stronie rowermevo.pl dostępna jest mapa, na której można zobaczyć stacje MEVO oraz strefy dozwolone i niedozwolone, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą.

rower mevo rumia stacje
fot. Google Maps

Największy system w Europie

Jak zapowiadają organizatorzy, Mevo będzie największym w Europie systemem rowerów publicznych IV generacji składającym się wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie. Wartość projektu wynosi 40 272 906 zł, z czego 17 218 259 zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Reklama Reklama

Opracował: Paweł Jałoszewski, źródło: Urząd Miasta Rumi, Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.