Bezczelność oszustów nie zna granic. Ostrzeżcie swoich dziadków.

Bezczelność oszustów nie zna granic. Ostrzeżcie swoich dziadków.
Reklama
Reklama

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, oszuści działający metodą „na policjanta” i „na wnuczka” wciąż próbują oszukać starsze osoby. W miniony wtorek (3 września) dwie kobiety przekazały oszustom w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policjanci szukają sprawców i po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.Pomimo licznych apeli policjantów o ostrożność, działań profilaktycznych w postaci spotkań z seniorami, wciąż dochodzi do przestępstw podczas których starsi mieszkańcy naszego miasta tracą swoje oszczędności.

Reklama
Reklama

Wczoraj do dwóch mieszkanek Gdańska zadzwoniła kobieta, która podała się za pracownika poczty i powiedziała 66-letniej pokrzywdzonej, że ma do odbioru list z banku. Po kilku godzinach do mieszkanki Gdańska zadzwonił tym razem mężczyzna, który powiedział jej, że jest policjantem i przekazał informację o tym, że pracownicy baku w którym kobieta ma oszczędności chcą ją oszukać i wykorzystać jej dane do zaciągnięcia pożyczki.

Oszust poprosił kobietę, żeby poszła do banku i wzięła kredyt. Pokrzywdzona wykonała polecenie fałszywego policjanta, wzięła pożyczkę w banku, a wypłacone pieniądze włożyła do wskazanego przez oszusta śmietnika. Druga z pokrzywdzonych kobiet 78-letnia gdańszczanka pozostawiła pieniądze przy pojemniku z odzieżą używaną.

Policjanci w obu przypadkach dążą do zatrzymania sprawców tych przestępstw i po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Policjanci radzą. Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętaj! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Zatroszcz się o osoby bliskie w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerem telefonu alarmowego 112.

Policjanci zwracają się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

źródło: http://www.pomorska.policja.gov.pl/pom/informacje/wiadomosci/84061,Uwaga-na-oszustow-znowu-okradaja-starsze-osoby.html


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *