Biblioteka Kaszubska w Rumi. Nowe miejsce dla dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów

Biblioteka Kaszubska w Rumi

Wiosną tego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi wzbogaci się o nową filię – Bibliotekę Kaszubską. Placówka będzie nawiązywać do tradycji i kultury materialnej Kaszub – nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz.

Biblioteka Kaszubska w Rumi

Pomysł stworzenia Biblioteki Kaszubskiej w Rumi sięga 2016 roku. Z inicjatywą powołania placówki wystąpiła ówczesna radna miejska Teresa Mirela Jałocha. Budowa obiektu na przełomie 2022 i 2023 roku stała się możliwa dzięki ministerialnej dotacji, którą Miejska Biblioteka Publiczna pozyskała we współpracy z Urzędem Miasta. Wysokość dofinansowania to niespełna 1,5 miliona złotych.

– Biblioteka Kaszubska nie zastąpi Stacji Kultura, będzie pełniła funkcję dotychczasowej filii bibliotecznej nr 2 w Starej Rumi. Liczymy, że nowa placówka okaże się miejscem z duszą: kameralnym, a przy tym spełniającym nowoczesne standardy. Mamy nadzieję, że stanie się nie tylko kulturalnym sercem zrewitalizowanego Placu Kaszubskiego, lecz także najważniejszym obiektem tego typu w całej dzielnicy – podkreśla Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Biblioteka Kaszubska w Rumi
To tu powstanie Biblioteka Kaszubska w Rumi. (fot. UM Rumia)
Biblioteka Kaszubska w Rumi
(fot. UM Rumia)

Stacja Kultura nr 2? Projekt Jana Sikory

Nowa filia będzie nawiązywała do tradycji i kultury materialnej Kaszub – nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz. Nowoczesna przestrzeń ma być wzorowana m.in. na Stacji Kultura, która znajduje się na ul. Starowiejskiej (Dworzec PKP). Jej projektem zajmuje się ta sama osoba – architekt Jan Sikora.

– Przestrzeń Biblioteki Kaszubskiej, filii Stacji Kultura, będzie zachęcać mieszkańców do integracji, wzmacniania ich kompetencji społecznych, rozwoju literackich i kulturalnych zainteresowań. Jednocześnie nowa filia umożliwi pełniejsze poznanie tradycji i kultury naszego miasta. Sama koncepcja wnętrza, zaproponowana przez architekta Jana Sikorę, twórcę Stacji Kultura, oddaje te założenia. Projektant czerpie inspiracje z regionalnej estetyki i architektury, twórczo je przekształca i wpisuje w nowoczesne trendy. Aktualnie dopracowujemy pewne detale, aby nowy obiekt jak najpełniej oddawał charakter miejsca i uwzględniał potrzeby mieszkańców – przekonuje Dariusz Rybacki.

Biblioteka Kaszubska w Rumi
(fot. UM Rumia)
Biblioteka Kaszubska w Rumi
(fot. UM Rumia)

Kto skorzysta na nowej filii Biblioteki?

Skąd przenosiny? Jak przekonuje miasto, lokal znajdujący się przy placu Kaszubskim 11/12 ma znacznie większą powierzchnię użytkową i usytuowany jest w dużo lepszej lokalizacji. Przewidywany zakres prac nad adaptacją budynku obejmuje między innymi: stworzenie zaplecza socjalnego, modernizację wnętrz, przebudowę zewnętrznych schodów i podjazdów, a także wymianę instalacji elektrycznej i grzewczej oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji planowany jest zakup wyposażenia, w tym nowych mebli i komputerów. Wydzielone zostaną strefy dla osób dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów. Natomiast przed budynkiem pojawi się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.

Biblioteka Kaszubska w Rumi
(fot. UM Rumia)
Reklama Reklama

Zgodnie z założeniami, nowa biblioteka ma być miejscem zapewniającym odpowiednie warunki do aktywnego uczestnictwa w kulturze osobom będącym w różnym wieku, reprezentującym różne grupy społeczne. Utworzenie Biblioteki Kaszubskiej stanowi jeden z elementów gminnego programu rewitalizacji placu Kaszubskiego.

– Biblioteka Kaszubska doskonale wpisze się w bogaty i zróżnicowany koloryt dzielnicy. Stara Rumia to najstarszy zabytkowy fragment naszego miasta. Duża część jej mieszkańców przywiązana jest do tradycji i kultury kaszubskiej. Jest to też wciąż rozwijająca się przestrzeń, chętnie zasiedlana przez młode osoby i rodziny – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta. – W Bibliotece Kaszubskiej będziemy próbowali połączyć te dwie perspektywy. Z jednej strony promować dziedzictwo Rumi w kontekście historii całego regionu, z drugiej sprostać oczekiwaniom odbiorców liczących na powstanie w tej okolicy nowoczesnej instytucji kultury – dodaje.

Kiedy powstanie nowa biblioteka w Rumi?

Biblioteka Kaszubska w Rumi
(fot. UM Rumia)

Za realizację prac budowlanych w lokalu mieszczącym się przy Placu Kaszubskim 11 odpowiada Firma Budowlana Ireneusz Gajewski. Koszt pierwszego etapu inwestycji to niespełna 1,4 miliona złotych. Po zakończeniu prac do budynku przeniesiona zostanie filia nr 2, która do tej pory była zlokalizowana przy ulicy Kościelnej.

Zgodnie z zapowiedziami, Biblioteka Kaszubska ma zostać otwarta na wiosnę 2023 roku. Wykonawca zakończył już montaż urządzeń sanitarnych i armatury, okładzin ściennych w toaletach i posadzek w kilku pomieszczeniach. Wykonał również schody zewnętrzne i podjazd. Na ukończeniu są roboty malarskie wewnątrz obiektu, trwa montaż wykładzin.

Biblioteka Kaszubska w Rumi
(fot. UM Rumia)

Otwarcie placówki będzie zwieńczeniem pierwszego etapu rewitalizacji placu Kaszubskiego.

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi?

Reklama Reklama

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis na blogu opracowałem na podstawie informacji UM Rumia i Stacji Kultura w Rumi)

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *