Biblioteka Kaszubska w Rumi. Nowe miejsce dla dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów

Biblioteka Kaszubska w Rumi
Reklama
Reklama

Już wkrótce Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi wzbogaci się o nową filię – Bibliotekę Kaszubską. Placówka będzie nawiązywać do tradycji i kultury materialnej Kaszub – nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz.

W 2014 roku w Rumi otwarto Stację Kultura, główną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ciągu niecałej dekady obiekt otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym najważniejsze: tytuł najpiękniejszej biblioteki świata w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii Single Space Design.

Reklama
Reklama

– Stacja Kultura to niewątpliwie najważniejszy obiekt biblioteczny na terenie miasta, jednak nasza instytucja posiada także swoje filie. Jedna z nich do 2022 roku zlokalizowana była w niewielkim lokalu przy ulicy Kościelnej 17. Mieszkańcy północnej części Rumi przez kilkadziesiąt lat korzystali właśnie z niej. Teraz tę niewielką i leciwą przestrzeń zastąpi nowoczesna placówka – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi Dariusz Rybacki.

Nowa biblioteka ulokowana została w budynku pamiętającym XIX wiek zlokalizowanym przy Placu Kaszubskim, w historycznym centrum Rumi. Jej budowa to pierwszy krok na drodze do rewitalizacji wyjątkowo cennej,  choć obecnie zdegradowanej, przestrzeni.

– Plac Kaszubski to jedno z niewielu miejsc w mieście, w którym zachowany został oryginalny historyczny układ urbanistyczny. Zlokalizowanie w tym miejscu biblioteki, czyli instytucji kultury, której oferta cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, to strzał w dziesiątkę – mówi Dariusz Rybacki.

W Bibliotece Kaszubskiej na 220 metrach kwadratowych wydzielone zostały strefy dla osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży. Przed budynkiem pojawi się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki. Nowa filia będzie nawiązywała do tradycji i kultury materialnej Kaszub, choć w nowoczesnym, zreinterpretowanym wydaniu. Za projekt  odpowiada Jan Sikora, projektant odpowiedzialny także za stworzenie Stacji Kultura.

– W projekcie stylistycznym biblioteki czerpaliśmy z lokalności, ale pod kątem funkcjonalnym odnieśliśmy się do najlepszych wzorców światowych. Dużą lekcją była także Stacja Kultura, która nauczyła nas planowania przestrzeni w ten sposób by była maksymalnie pojemna pod kątem możliwości adaptacji na różne funkcje, wydarzenia i pomysły – mówi Jan Sikora.

Pomysł powstania Biblioteki Kaszubskiej w Rumi sięga 2016 roku. Z inicjatywą powołania placówki wystąpiła ówczesna radna miejska Teresa Mirella Jałocha. Jej budowa na przełomie 2022 i 2023 roku możliwa jest dzięki ministerialnej dotacji, którą Miejska Biblioteka Publiczna pozyskała we współpracy z Urzędem Miasta. Jej wysokość to niespełna półtora miliona złotych.

Biblioteka Kaszubska zostanie otwarta 28 sierpnia 2023 roku.  Czytelnicy będą mogli skorzystać z jej oferty od godziny 12:00.

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi?

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis na blogu opracowałem na podstawie informacji UM Rumia i Stacji Kultura w Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *