Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Rumi? Jest pomysł mieszkańca!

obywatelska inicjatywa ustawodawcza rumia
Reklama
Reklama

W ostatnim czasie napisał do mnie Emil – młody, zaangażowanym społecznie mieszkaniec Rumi. W najbliższym czasie planuje on złożyć wniosek do Rady Miasta Rumi z prośbą o ustanowienie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest możliwa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym (1990r, 1998r), poprzez zmianę statutu gminy lub przegłosowanie osobnej uchwały przez Radę Miasta. Emil postanowił osobiście złożyć wniosek o wprowadzenie tej inicjatywy, do którego załączony zostanie również tekst gotowej uchwały (znajdziecie go poniżej). Wszystko, aby przyspieszyć proces legislacyjny.

Reklama
Reklama

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Rumi

Poniżej znajdziecie treść wiadomości od Emila, skierowanej do mieszkańców:

Drodzy mieszkańcy i mieszanki Rumi! Zwracam się do Was z prośbą o poparcie wniosku do Rady Miasta Rumi dotyczącego wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, która przysługiwałaby mieszkańcom i mieszkankom Rumi posiadającym czynne prawo wyborcze.

Na podstawie Ustawy o samorządzie gminnym Art. 41a – gmina może umożliwić, określonej ustawą grupie mieszkańców, składanie do organu stanowiącego gminy – obywatelskiego projektu uchwały, który ten organ musi podjąć w ciągu 3 miesięcy od jego wniesienia.Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to bardzo potrzebne rozwiązanie, które daje mieszkańcom większe możliwości partycypacji w działania samorządu terytorialnego, jak również przyczynia się do realnych zmian naszego otoczenia.

Niestety Statut Miasta Rumi obecnie nie przewiduje takiej możliwości i uważam, że najwyższy czas to zmienić! Zależy mi na podjęciu wniosku przez Radę Miasta dlatego z mojej strony prośba o udostępnienie tego postu! Poparcie wniosku musi być udokumentowane danymi i podpisem mieszkańca lub mieszkanki miasta, dlatego osoby chętne poprzeć inicjatywę prosiłbym o kontakt w wiadomości prywatnej lub telefonicznie pod numerem – 726 142 452.

Załączam wstępny projekt uchwały, który zostanie przedłożony Radzie Miasta, jak również propozycję zmian w Statucie Miasta Rumi oraz treść samego Wniosku. [W związku z pandemią koronawirusa zapewniam o zachowaniu pełnych wymogów sanitarnych podczas składania podpisu/podpisów, jak również dołączam możliwość pobrania szablonu do wypełnienia, który możecie mi przesłać pocztą (w tym przypadku prosiłbym jednak o wcześniejszą informację, adres oraz szablon podam osobom zainteresowanym)] Jako pomysłodawca wniosku zastrzegam sobie prawo do reprezentowania wnioskodawców przed organami miasta.”

Załączniki – projekt uchwały:

[wiadomość od mieszkańca Rumi i czytelnika bloga, Emila]


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *