Dla mieszkańcaWiadomości

Policjanci zachęcają: świeć przykładem i bądź widoczny!

Policjanci zachęcają: świeć przykładem i bądź widoczny!
Reklama Reklama

24 września (w czwartek) rozpoczęła się ogólnopolska akcja Policji „Świeć przykładem- bądź widoczny”. Jej celem jest upowszechnianie zwyczaju zakładania elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także w miastach.


– W okresie jesienno-zimowym używanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne. Wcześniej zapadający zmrok i zmniejszona widoczność powoduje, że pieszy jest czasem niewidoczny dla kierującego. Nawet mały odblask poprawia naszą widoczność i może uratować nam życie – tłumaczą funkcjonariusze.

Pomorska inauguracja kampanii “Świeć przykładem – bądź widoczny!” odbyła się 24 września br. w Klubie Seniora „Motława” w Gdańsku.

Jak prawidłowo nosić odblaski?

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka z tyłu, to nie zostanie on zauważony przez kierowców  nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Najlepiej założyć odblask możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła. Dzieje się tak dlatego, że światła samochodowe oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi).

nos odblaski policja rumia
Akcja „Świeć przykładem- bądź widoczny”. (fot. KWP w Gdańsku)

Nie tylko na obrzeżach – także w mieście!

Zachęcamy do noszenia odblasków także w mieście. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz – apelują policjanci. – Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – wyjaśniają.

(wpis opracowałem na podstawie informacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku)

Reklama Reklama

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.