Rumia wśród obszarów zagrożonych ptasią grypą

Rumia wśród obszarów zagrożonych ptasią grypą
Reklama
Reklama

Rumia znalazła się wśród gmin zzagrożonych wystąpieniem „wysoce zjadliwej grypy ptaków”. Poniżej znajdziecie komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie.

Komunikat określający zalecenia dla ludności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie w związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie.

Reklama
Reklama

„W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie za obszar zagrożony wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” uznaje się Gminę-Miasto Wejherowo, Gminę-Miasto Rumię, Gminę-Miasto Redę oraz miejscowości w Gminie Wiejskiej Wejherowo: Gniewowo, Zbychowo, Reszki, Nowy Dwór Wejherowski, Sopieszyno, Ustarbowo, Gowino, Gościcino, Góra, Pnie, Orle, Pryśniewo, Kąpino, Bolszewo, miejscowości w Gminie Luzino: Luzino, Robakowo, Dąbrówka, Kębłowo, Kochanowo, miejscowość w Gminie Szemud – Przetoczyno.

 1. osobom z objawami grypy lub zachorowaniami grypopodobnymi, zwłaszcza hodowcom drobiu, zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu,
 2. osobom z terenów objętych strefami ochronnymi stosowanie następujących zasad:
  • mięso drobiowe, jego przetwory i jaja należy spożywać po odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70° C;
  • należy pamiętać, że mrożenie nie niszczy wirusa ptasiej grypy;
  • surowe mięso drobiowe trzeba przechowywać w taki sposób, by nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi;
  • przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze) należy dokładnie umyć użyciem detergentu;
  • należy zadbać o to, by dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania;
  • nie należy dotykać martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich, ani ubitego drobiu bez odpowiedniego zabezpieczenia, oraz dopilnować, aby nie robiły tego dzieci;
  • należy myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim jak i hodowlanym.
 3. osobom zajmującym się hodowlą drobiu stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz szczepienie przeciwko grypie sezonowej.

Do tej pory nie stwierdzono przypadków zachorowań związanych z zakażeniem wirusem grypy H5N8 wśród ludzi, jednak nie można ich wykluczyć.

(źródło: https://www.gov.pl/web/psse-wejherowo/)

Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *