Reklama Reklama

Rumia wśród obszarów zagrożonych ptasią grypą

Rumia znalazła się wśród gmin zzagrożonych wystąpieniem „wysoce zjadliwej grypy ptaków”. Poniżej znajdziecie komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie.

Reklama Reklama

Komunikat określający zalecenia dla ludności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie w związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie.

„W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie za obszar zagrożony wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” uznaje się Gminę-Miasto Wejherowo, Gminę-Miasto Rumię, Gminę-Miasto Redę oraz miejscowości w Gminie Wiejskiej Wejherowo: Gniewowo, Zbychowo, Reszki, Nowy Dwór Wejherowski, Sopieszyno, Ustarbowo, Gowino, Gościcino, Góra, Pnie, Orle, Pryśniewo, Kąpino, Bolszewo, miejscowości w Gminie Luzino: Luzino, Robakowo, Dąbrówka, Kębłowo, Kochanowo, miejscowość w Gminie Szemud – Przetoczyno.

 1. osobom z objawami grypy lub zachorowaniami grypopodobnymi, zwłaszcza hodowcom drobiu, zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu,
 2. osobom z terenów objętych strefami ochronnymi stosowanie następujących zasad:
  • mięso drobiowe, jego przetwory i jaja należy spożywać po odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70° C;
  • należy pamiętać, że mrożenie nie niszczy wirusa ptasiej grypy;
  • surowe mięso drobiowe trzeba przechowywać w taki sposób, by nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi;
  • przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze) należy dokładnie umyć użyciem detergentu;
  • należy zadbać o to, by dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania;
  • nie należy dotykać martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich, ani ubitego drobiu bez odpowiedniego zabezpieczenia, oraz dopilnować, aby nie robiły tego dzieci;
  • należy myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim jak i hodowlanym.
 3. osobom zajmującym się hodowlą drobiu stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz szczepienie przeciwko grypie sezonowej.

Do tej pory nie stwierdzono przypadków zachorowań związanych z zakażeniem wirusem grypy H5N8 wśród ludzi, jednak nie można ich wykluczyć.

(źródło: https://www.gov.pl/web/psse-wejherowo/)

Reklama Reklama

Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *