Światła na skrzyżowaniu Starowiejska-Wybickiego-Roszczynialskiego

sygnalizacja skrzyzowanie starowiejska
Reklama
Reklama

Skrzyżowanie ulic Starowiejskiej, Wybickiego i Roszczynialskiego zostało „ochrzczone” przez urzędników jednym z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w Rumi. Prace nad jego modernizacją zakończyły się w październiku 2019 roku i wówczas został na nim przywrócony ruch. Nadal nie działa jednak jeden z kluczowych punktów remontu: sygnalizacja świetlna. Dlaczego tak jest i kiedy zostanie uruchomiona?

W okresie sierpień-październik 2019 roku na skrzyżowaniu ulic StarowiejskaWybickiego-Roszczynialskiego została wykonana przebudowa nawierzchni, montaż sygnalizacji świetlnej, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz wycinka dwóch kolidujących drzew. Realizacja inwestycji odbyła się we współpracy z urzędem marszałkowskim. Jej łączny koszt to około 1,3 miliona złotych, z czego wkład finansowy miasta wynosi 670 tysięcy. [pisałem o tym tutaj]

Reklama
Reklama

Przed rozpoczęciem prac, burmistrz Michał Pasieczny zapowiadał:  „Można powiedzieć, że będzie to inteligentne skrzyżowanie, ponieważ pojawią się tam pętle indukcyjne. Czujniki będą wykrywać nadchodzących pieszych i nadjeżdżające rowery, jednocześnie regulując sygnalizację świetlną. Dzięki temu rozwiązaniu ruch nie będzie się bezsensownie tamować.”

Niestety, na razie musimy jednak wierzyć tylko na słowo. 🙂 Pomimo oficjalnego przywrócenia ruchu na skrzyżowaniu, sygnalizacja…nie działa. Taki stan rzeczy powoduje wiele pytań i komentarzy ze strony mieszkańców, szczególnie w social mediach. Pan Roman, jeden z nich, ubrał zaistniałą sytuację w trafną według mnie metaforę: „To tak jakby sprinter biegający na 100m przed zawodami chwalił się medalem. Trochę nie w takt.” 🙂

Powodem niedziałającej sygnalizacji jest, jak tłumaczą urzędnicy i przewodniczący Rady Miejskiej Ariel Sinicki, oczekiwanie na wykonanie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej przez firmę Energa:

Miasto zrealizowało tę inwestycję razem z właścicielem drogi, czyli „województwem”, które prowadziło inwestycję. Złożyli oni, już w lutym (a więc prawie pół roku przed rozstrzygnięciem przetargu), wniosek do Energii o wykonanie przyłącza. Energa, według prawa, ma 14 miesięcy na jego wykonanie – odpowiada Ariel Sinicki, zapytany na Facebooku przez jednego z mieszkańców.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, jakie opublikował urząd, sygnalizacja powinna zostać uruchomiona do połowy listopada. Czekamy.

Aktualizacja (26.11.2019):

Sygnalizacja dalej nie działa. Czekamy (bis).

Aktualizacja (3.12.2019):

Hurra! jak informują mnie czytelnicy, sygnalizacja została uruchomiona i funkcjonuje już w pełnym zakresie! 🙂

(zdjęcie tytułowe: Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Aleksandra

    przykro że firma zdążyła a Energa ma problem, wstyd dla elektryków…i trochę tez dla miasta..przedstawiciele miasta kłamią… poprzednie stwierdzenie Pani z urzędu miasta…szkoda że takie realizacje sa psute przez niepoważnych podwykonawców??? ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *