Dla mieszkańcaWiadomości

Jak dojechać na cmentarze? Komunikacja miejska i zmiany w ruchu w okresie Wszystkich Świętych w 2021 r.

Jak dojechać na cmentarze? Komunikacja miejska i zmiany w ruchu w okresie Wszystkich Świętych w 2021 r.
Reklama Reklama

Zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej w Rumi oraz zmiany w ruchu w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych w 2021 roku.

Rumia. Zmiany w ruchu w pobliżu rumskich cmentarzy

W okresie Wszystkich Świętych – od 30 października (godziny poranne) do 1 listopada (godziny wieczorne) – nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicach zlokalizowanych w pobliżu rumskich cmentarzy. Zaplanowane zmiany:

 • ul. Górnicza – na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Włókienniczej będzie dwukierunkowa, natomiast na dalszym odcinku – jednokierunkowa. Powyżej ul. Hutniczej wjazd jedynie dla autobusów i taksówek. Obowiązywać będzie obustronny zakaz parkowania.
 • ul. Stalowa – obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy (od ul. Górniczej do ul. Włókienniczej).
 • ul. Hutnicza – od ul. Górniczej do ul. Włókienniczej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy z jednostronnym zakazem zatrzymywania się.
 • ul. Tkacka – obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy. Do zwężenia obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania się.
 • ul. Włókiennicza – od ul. Hutniczej do Górniczej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy z jednostronnym zakazem zatrzymywania się. Od ul. Górniczej do ul. Kombatantów obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy z jednostronnym zakazem zatrzymywania się.
 • ul. Rybaków – obowiązywać będzie jednostronny zakaz zatrzymywania się, a na zakręcie zostanie zorganizowany dodatkowy parking.
 • ul. Cmentarna – obowiązywać będą obustronne zakazy zatrzymywania się.W poniedziałek (1 listopada) na skrzyżowaniu ulic Górniczej i Sobieskiego, w przypadku wystąpienia poważnych utrudnień, ruchem kierować będą policjanci. Funkcjonariusze mogą również zdecydować o zamknięciu lewoskrętu w ulicę Górniczą (nie dotyczy autobusów).

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

Jak będzie funkcjonować komunikacja miejska w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych 2021?

Od 25 października do 2 listopada wprowadzona zostanie wzmożona obsługa komunikacyjna cmentarzy w Rumi, Sopocie, Gdyni i Kosakowie.

Dojazd w bezpośrednią bliskość cmentarzy możliwy jest wyłącznie transportem zbiorowym. W wielu miejscach autobusy i trolejbusy traktowane będą priorytetowo w stosunku do samochodów osobowych. W dniach od 30 października do 2 listopada zaangażowany zostanie cały dostępny tabor i kierowcy, a także pojazdy wypożyczone z innych miast, w innych niż gdyńskie barwach. Zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej w dojazdach na cmentarze” – informuje ZKM Gdynia w komunikacie.

Dodatkowa obsługa komunikacyjna w poszczególne dni przedstawia się następująco.

Poniedziałek – piątek, 25-29 października

Obowiązują stałe rozkłady jazdy, ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Reklama Reklama

Obsługę linii 105 – dowożącej pasażerów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie – zapewnia się autobusami przegubowymi. Linia 190 do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni w razie potrzeb wzmacniana będzie dodatkowymi autobusami, poza stałym rozkładem jazdy.

Sobota, 30 października

Obowiązują stałe sobotnie rozkłady jazdy, od których wprowadza się odstępstwa opisane poniżej.

Dojazd do cmentarzy w Rumi zapewniają linie:

 • 84 i 86, na stałych trasach, zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy,
 • 288, na trasie Rumia – Łężyce – Rumia, zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy,
 • 386,na trasie: Stara Rumia Cmentarz – Chełmińska – Dębogórska – Gdańska – Dąbrowskiego – Rumia Dworzec PKP – Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny, w godz. 9-17, z częstotliwością 30 minut

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają dwie linie:

 • 390,na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (z powrotem: Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński, funkcjonująca w godz. 7:30-18:30, z kursami nie rzadziej niż co 5 minut w porach największego ruchu pasażerskiego i nie rzadziej niż co 15 minut w skrajnych godzinach;
 • 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński, funkcjonująca w godz. 9-18, z kursami co 15 minut.

Linie 141 i 190 obsłużą rejon cmentarza tylko w kursach z Witomina wykonywanych do godz. 8 i po godz. 19. Na linii 190 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy, z kursami co 40 minut.

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewniają dwie linie:

 • 105,na stałej trasie, w godz. 8:30-18:30;
 • 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Kosakowo Cmentarz Komunalny, w godz. 9-17.

Obie linie obsługiwane będą autobusami przegubowymi, z kursami łącznie co 7-8 minut, przy czym na linii 105 co 30 minut.

Dojazd do cmentarzy w Sopocie:

Od ok. godz. 7 na ul. Malczewskiego w Sopocie wprowadzony zostaje jeden kierunek ruchu (od al. Niepodległości do Brodwina). Trolejbusy linii 181 w kierunku Sopotu Reja oraz autobusy linii 187 w kierunku Dolnego Sopotu kursują przez Kamienny Potok. Trasy linii w kierunkach powrotnych, nie ulegają zmianie.

Na linii 187 zwiększona zostaje częstotliwość kursowania autobusów w godz. ok. 8-17 do 20 minut.

Pozostałe zmiany:

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarzy w Cisowej, Leszczynkach, Witominie i Małym Kacku, uruchomiona zostaje linia trolejbusowa 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, funkcjonująca w godz. 9-17, z kursami co 20 minut, obsługiwana trolejbusami przegubowymi.

Uruchomia się dodatkowy kurs na linii 102 o godz. 16.22 z Cisowy.

Midibusy linii 204 na Działkach Leśnych kursują ul. Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką, z pominięciem ul. Kwidzyńskiej i Zjazdowej.

Linie 173 i 197 obsługiwane będą autobusami przegubowymi.

Niedziela, 31 października

Obowiązują stałe niedzielne rozkłady jazdy, od których wprowadza się odstępstwa opisane poniżej.

Dojazd do cmentarzy w Rumi zapewniają linie:

 • 84 i 86, na stałych trasach, zgodnie z niedzielnym rozkładem jazdy,
 • 288, na trasie Rumia – Łężyce – Rumia, zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy,
 • 373, na trasie: Cisowa SKM – Chylońska – Kartuska – Morska – Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny, w godz. ok. 9-17, z częstotliwością 30 minut,
 • 386,na trasie: Stara Rumia Cmentarz – Chełmińska – Dębogórska – Gdańska – Dąbrowskiego – Rumia Dworzec PKP – Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny, w godz. 9-17, z częstotliwością 15 minut

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają dwie linie:

 • 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (z powrotem: Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński,  funkcjonująca w godz. 7:30-18:30, z kursami nie rzadziej niż co 5 minut w porach największego ruchu pasażerskiego i nie rzadziej niż co 15 minut w skrajnych godzinach;
 • 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński, funkcjonująca w godz. 9-18, z kursami co 15 minut.

Linie 141 i 190 obsłużą rejon cmentarza tylko w kursach z Witomina wykonywanych do godz. 8 i po godz. 19. W czasie funkcjonowania linii 392, zawiesza się funkcjonowanie linii 190. .

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewniają dwie linie:

 • 105,na stałej trasie, w godz. 8:30-18:30;
 • 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Pierwoszyno – Kosakowo Cmentarz Komunalny, w godz. 9-17.

Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu w rejonie cmentarza, autobusy obu linii kursować będą do Cmentarza przez Pierwoszyno. Linie 105 i 305 obsługiwane będą autobusami przegubowymi, z kursami łącznie co 7-8 minut, przy czym na linii 105 – co 30 minut.

Dojazd do Mechelinek zostaje zapewniony przez linię zastępczą 905 funkcjonująca na trasie: Mechelinki – Mosty – Kosakowo Złote Piaski – Cmentarz Komunalny – Kosakowo – Pierwoszyno – Mechelinki.

Dojazd do cmentarzy w Sopocie:

Na ul. Malczewskiego w Sopocie obowiązuje jeden kierunek ruchu (od al. Niepodległości do Brodwina). Trolejbusy linii 181 w kierunku Sopotu Reja oraz autobusy linii 187 w kierunku Dolnego Sopotu kursują przez Kamienny Potok. Trasy linii w kierunkach powrotnych, nie ulegają zmianie.

Na linii 187 zwiększona zostaje częstotliwość kursowania autobusów w godz. ok. 8-17 do 15 minut.

Ponadto, uruchomione zostają:

 • linia 102, w godz. 9-17, według rozkładu jazdy zbliżonego do sobotniego;
 • linia 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, w godz. 9-17, z kursami co 10 minut, obsługiwana trolejbusami przegubowymi;

Midibusy linii 203 i 204 na Działkach Leśnych kursują ul. Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką, z pominięciem ul. Kwidzyńskiej i Zjazdowej.

Linie: 152173 i 197 obsługiwane będą autobusami przegubowymi.

Poniedziałek, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, od których wprowadza się odstępstwa opisane poniżej.

Dojazd do Cmentarzy w Rumi zapewniają linie:

 • 373, na trasie: Cisowa SKM – Chylońska – Kartuska – Morska – Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny, w godz. ok. 9-17, z kursami co 10 minut;
 • 386, na trasie: Stara Rumia Cmentarz – Chełmińska – Dębogórska – Gdańska – Dąbrowskiego – Starowiejska – Rumia Dworzec PKP – Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny, w godz. 7-17:30, z kursami w zależności od potrzeb, przez większą część dnia odjazdy nawet co 2 minuty i nie rzadziej niż co 10 minut w skrajnych godzinach funkcjonowania.

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają dwie linie:

 • 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (z powrotem: Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński, funkcjonująca w godz. 6:45-21;
 • 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński, – funkcjonująca w godz. 8-19.

Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (w porach największego ruchu pasażerskiego – tj. przez większą część dnia – odjazdy nawet co 1 minutę i nie rzadziej niż co 10 minut w skrajnych godzinach funkcjonowania).

Linia 392 funkcjonować będzie co 10-15 minut.

Linie 141 i 190 obsłużą rejon cmentarza tylko w kursach z Witomina wykonywanych do godz. 7 i po godz. 21. Na linii 190 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy, zakładający funkcjonowanie linii co 40 minut.

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewniają dwie linie:

 • 105,na stałej trasie, w godz. 7-19:30;
 • 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Pierwoszyno – Kosakowo Cmentarz Komunalny, w godz. 8-17:30.

Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu w rejonie cmentarza, autobusy obu linii kursować będą do Cmentarza przez Pierwoszyno. Obie linie obsługiwane będą pojazdami przegubowymi, z łączną częstotliwością kursów co 5 minut, przy czym na linii 105 – co 15 minut.

Dojazd do Mechelinek zostaje zapewniony przez linię zastępczą 905 funkcjonująca na trasie: Mechelinki – Mosty – Kosakowo Złote Piaski – Cmentarz Komunalny – Kosakowo – Pierwoszyno – Mechelinki.

Do obsługi Cmentarza w Kosakowie przewidziano także dodatkową linię 273, na trasie: Gdynia Cisowa SKM – Chylonia Dworzec PKP – Cisowa Sibeliusa – Rumia: Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – Żołnierzy I Dywizji WP – Kazimierz – Kosakowo: Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Powrót do Chyloni zaplanowano trasą linii 173, przez Dębogórze. Kursy zaplanowano w godz. 8:30-17:30 co 20-40 minut, w koordynacji z kursami na linii 173.

Dojazd do cmentarzy w Sopocie:

Do ok. godz. 20 na ul. Malczewskiego w Sopocie obowiązuje jeden kierunek ruchu (od al. Niepodległości do Brodwina). Trolejbusy linii 181 w kierunku Sopotu Reja oraz autobusy linii 187 w kierunku Dolnego Sopotu kursują przez Kamienny Potok. Trasy linii w kierunkach powrotnych, nie ulegają zmianie.

Na linii 187 zwiększona zostaje częstotliwość kursowania autobusów w godz. ok. 8.30-19 do 10-15 minut.

Pozostałe, najistotniejsze zmiany w komunikacji miejskiej

W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9-17 kursować będą wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo dla nich obowiązują przystanki Arciszewskich n/ż 01 i 02 i Muchowskiego 01 i 02. Uruchamia się także dodatkowe kursy na tej linii.

Na linii 26, obsługującej pobliże cmentarze w Cisowie, Leszczynkach i Witominie, w godz. 9 – 17 podwojono częstotliwość kursowania, do 10 minut.

Na linii 197, obsługującej cmentarze w Cisowie, Leszczynkach i na Oksywiu, w godz. 9-17 przewidziano zwiększenie częstotliwości, kursy wykonywane będą co 20 minut.

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarzy w Cisowie, Leszczynkach, Witominie i Małym Kacku, uruchamia się linię trolejbusową 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, w godz. 9-17 z kursami co 10-15 minut.

Dojazd do cmentarza przy ul. Spokojnej zapewni linia 380, na trasie: Mały Kack Sandomierska – Redłowo SKM – Stryjska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Spokojna Cmentarz. Kursy na linii 380 zaplanowano co 30 minut.

Uruchomia się dodatkowy kurs na linii 102 o godz. 16.22 z Cisowy.

W godz. 8-17, na podstawie specjalnego rozkładu jazdy, na trasie Rumia – Łężyce – Gdynia Cisowa, uruchamia się linię 288.

Ze względu na spodziewane utrudnienia w przejeździe linia 86 kursuje w Rumi do ul. Podmokłej (zamiast do Cmentarza Komunalnego).

Midibusy linii 204 na Działkach Leśnych kursują ul. Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką, z pominięciem ul. Kwidzyńskiej i Zjazdowej.

Nie funkcjonują linie midibusowe 203 i 287 oraz linia trolejbusowa 320.

Wtorek, 2 listopada

Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

W godz. 9-16 podwojona zostaje częstotliwość kursowania autobusów linii 190 (kursy co 7-8 minut).

Uruchomiona zostaje linia 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Kosakowo Cmentarz Komunalny, w godz. 9-16.

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewniają naprzemiennie autobusy linii 105 i 305, kursujące z łączną częstotliwością co 15 minut, na stałej trasie w Kosakowie.

Uruchomiona zostaje linia 386, na trasie: Stara Rumia Cmentarz – Chełmińska – Dębogórska – Gdańska – Dąbrowskiego – Starowiejska – Rumia Dworzec PKP – Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny, w godz. 9-17, z częstotliwością 30 min.

(źródło: ZKM Gdynia)

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.