Świętuj 100-lecie niepodległości w Rumi!

Wspólnie świętujmy 100-lecie Narodowego Święta Niepodległości! W niedzielę (11 listopada) ulicami Rumi przejdzie uroczysta parada – po raz czwarty w historii. To jednak nie jedyna atrakcja zaplanowana na najbliższy weekend.

Sobota (10 listopada)
Niedziela (11 listopada)
 • 12:30 – złożenie kwiatów przy pomniku J. Wybickiego i H. Derdowskiego.
 • 13:00 – msza święta w intencji ojczyzny (Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych)
Tak rumianie świętowali w 2017 roku. (fot. Paweł Jałoszewski)
Po mszy, o godzinie 14:05, spod sanktuarium ruszy Parada niepodległości z udziałem m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierzy, harcerzy, rekonstruktorów historycznych oraz zabytkowych pojazdów. Marsz przejdzie ul. Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską i Kościelną. Po paradzie, na Placu Wolności odbędzie się apel, salwa honorowa, uroczyste posadzenie dębu oraz złożenie kapsuły czasu. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wystrzał armatni, który nastąpi o godzinie 15:15.
 • 15:30-18:00 – wystawa oręża wojskowego oraz poczęstunek grochówką (na parkingu przy MOSiR Rumia)
 • 16:00koncert patriotyczny pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. (hala MOSiR Rumia)

         

Utrudnienia w ruchu

W związku z uroczystą Paradą Niepodległości, która odbędzie się w Rumi 11 listopada 2018 r. (niedziela), w godz. ok. 14.00-15.00, wystąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W związku z paradą nie będą obowiązywać przystanki:
 • „Dąbrowskiego – Most 01” i „Dąbrowskiego – Most 02” w godz. ok. 13.55 – ok. 14.15;
 • Starowiejska – Poczta 01”, „Starowiejska – Poczta 02”, „Wybickiego 01”, „Żeromskiego 02”, „Żwirki i Wigury 02” w godz. ok. 14.10 – ok. 14.30.
 • W trakcie zamknięcia ul. Dąbrowskiego, autobusy linii R i 87 kursować będą ul. Dąbrowskiego, Piłsudskiego i Wybickiego.
 • W trakcie zamknięcia ul. Starowiejskiej, autobusy linii 84 i 87 kursować będą ul. Derdowskiego, Wybickiego, Piłsudskiego i Dąbrowskiego.
 • W trakcie zamknięcia ul. Starowiejskiej, autobusy linii 85 i 173 kursować będą przez ul. Żwirki i Wigury, z pominięciem ul. Starowiejskiej i także ul. Żeromskiego (linia 85).
 • W czasie zamknięcia Ronda Jana Pawła II i ul. Dębogórskiej, autobusy oczekiwać będą na otwarcie ulic.
 • Na wszystkich liniach w Rumi mogą pojawić się opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy.

         

„Szanuj, kochaj, chroń.” – jak postępować z naszymi symbolami narodowymi?

Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało swego czasu broszurę na temat Biało-Czerwonej, Orła Białego i Hymnu RP. To zbiór podstawowych zasad postępowania z naszymi symbolami narodowymi. Publikacja ma prostą formę i zrozumiały język. Wskazuje najczęściej popełniane błędy, które wynikają z niewiedzy, a nie ze złej woli. źródło: http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/i2018-04-25/
Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *