Co dzieje się z przebudową Góry Markowca w Rumi? Znamy daty i wykonawcę!

Reklama Reklama

Trwa remont publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca w Rumi! W tym wpisie zbieram wszystkie informacje na temat prowadzonej przebudowy.

Co powstanie na Górze Markowca w Rumi?

Docelowo Wzgórze Markowca ma się stać miejscem zachęcającym do rekreacji i wypoczynku. Przypomnę, że w ramach zamówienia, miasto Rumia planuje tam między innymi:

  • budowę ogólnodostępnych ścieżek dla pieszych i ścieżek do uprawiania turystyki, wraz ze schodami terenowymi i placykami,
  • wieżę widokową,
  • ściankę wspinaczkową i pomost,
  • trasy kolarstwa górskiego,
  • a także inne budowle i obiekty małej architektury, balustrady, infrastrukturą techniczną oraz oświetlenie terenu.
Wizualizacja planów na Wzgórze Markowca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Zamówienie realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja Zagórza w Rumi” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak doszło do podpisania umowy? Miasto musiało dołożyć prawie 5 milionów

Ostatni raz (tak konkretniej) o zamówieniu na „Budowę nowej, publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca w Rumi” pisałem na blogu w październiku 2019 roku. Wówczas żaden z wykonawców nie zdecydował się złożyć oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu. Urząd podjął jednak kolejne podejście.

Następny przetarg na przebudowę Góry Markowca został ogłoszony w drugiej połowie 2020 r.. Tym razem pojawili się kontrahenci zainteresowani wykonaniem przebudowy. Pierwszą z ofert złożyła firma Budimex S.A., na kwotę 10 859 870 zł. Drugą- przedsiębiorstwo MTM S.A., wyceniając koszty na 9 979 534,89 zł. Według dokumentacji, miasto planowało przeznaczyć na tą inwestycję 5 milionów złotych brutto. Jak nie trudno więc policzyć, obie złożone oferty niestety stanowczo przewyższały środki zarezerwowane przez urząd, na dodatek aż dwukrotnie (!).

rewitalizacja wzgorza markowca gory markowaca
Wizualizacja planów na Wzgórze Markowca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Burmistrz Rumi o przebudowie Góry Markowca: „Marzenie się ziści”

Ku zaskoczeniu części mieszkańców, przetarg został jednak rozstrzygnięty. Rumia dołożyła drugie tyle środków do realizacji zamówienia (brakująca kwota: 4 979 534.89 zł). Ostatecznie, najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na prawie 10 mln zł, przedstawiła firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Umowa z wykonawcą została podpisana w piątek (8 stycznia) w gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego.

Reklama Reklama

– W zasadzie to nowe oblicze Góry Markowca było takim marzeniem rumian już od dziesięcioleci. Bardzo wielu mieszkańców chciało, aby powstał tam ogólnodostępny teren rekreacyjny. Dzięki programowi rewitalizacji oraz zdobytemu dofinansowaniu unijnemu teraz to marzenie się ziści – zapewnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – W świadomości większości mieszkańców jest to miejsce historyczne, związane z działaniami wojennymi i obecnością stanowiska artyleryjskiego, co zostanie upamiętnione. Niektórzy rumianie pamiętają jednak, że dawniej był tam również wyciąg narciarski – dodaje.

Prace budowlane mają ruszyć wiosną 2021 roku. Zgodnie z dokumentacją, powinny zakończyć się najpóźniej do 30 listopada 2022 r.

Rewitalizacja Zagórza w Rumi

Przebudowa na Wzgórzu Markowca to kolejny etap rewitalizacji Zagórza. Do tej pory w ramach projektu udało się wyremontować wiele budynków wielorodzinnych oraz zbudować kładkę pieszo-rowerową nad Zagórską Strugą. Obecnie prowadzona jest modernizacja okolicznej infrastruktury, w tym: chodników, dróg i parkingów. Na terenie osiedla powstają też boiska, place zabaw oraz ścieżki rowerowe.

Rewitalizacja Zagórza to także aktywizacja mieszkańców borykających się z bezrobociem. To właśnie w tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej Zagórze (ul. Sabata) oraz Centrum Usług Społecznych Zagórze. Program trwa od stycznia 2018 roku. Skorzystało z niego już kilkadziesiąt osób.

Objęci programem rumianie korzystają nie tylko ze wsparcia doradcy zawodowego, ale i psychologa, prawnika czy asystenta rodziny. Obie placówki prowadzą także świetlice, dzięki którym najmłodsi mieszkańcy tej dzielnicy mają zapewnioną opiekę. Społeczna część projektu będzie realizowana do października 2022 roku.

Wartość całej rewitalizacji Zagórza to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd miasta unijne dofinansowanie.

– Jestem przekonany, że Zagórze naprawdę odżyje, gdy cały projekt się zakończy. Właściwie to już się dzieje. Na naszych oczach zaniedbane tereny, które pamiętają wojnę, zamieniają się w nowoczesną i przyjazną dzielnicę. Zmiana zachodzi też na poziomie społecznym, co jeszcze bardziej mnie cieszy – podsumowuje Tomasz Urbaniak-Dzienisz, radny i przewodniczący komitetu ds. rewitalizacji.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów własnych oraz informacji Urzędu Miasta Rumi)

Zobacz również:

Reklama Reklama

Dodaj komentarz