Co dzieje się z przebudową Góry Markowca w Rumi?

uniewazniony przetarg na rewitalizacje wzgorza markowca

Co powstanie na Górze Markowca w Rumi? Trwa remont publicznej infrastruktury na Wzgórzu! W tym wpisie zbieram informacje na temat prowadzonej przebudowy i rewitalizacji Zagórza.

Reklama Reklama

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin! 🙂

Docelowo Wzgórze Markowca ma się stać miejscem zachęcającym do rekreacji i wypoczynku. W ramach zamówienia, miasto Rumia planuje tam między innymi:

  • budowę ogólnodostępnych ścieżek dla pieszych i ścieżek do uprawiania turystyki, wraz ze schodami terenowymi i placykami,
  • wieżę widokową,
  • ściankę wspinaczkową i pomost,
  • trasy kolarstwa górskiego,
  • a także inne budowle i obiekty małej architektury, balustrady, infrastrukturą techniczną oraz oświetlenie terenu.
Gora Markowca Rumia Wizualizacje 1
Wizualizacja planów na Wzgórze Markowca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

O zamówieniu na „Budowę nowej, publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca w Rumi” pisałem na blogu w październiku 2019 roku. Wówczas żaden z wykonawców nie zdecydował się złożyć oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu.

Urząd podjął jednak kolejne podejście. Następny przetarg na przebudowę Góry Markowca został ogłoszony w drugiej połowie 2020 r.. Tym razem pojawili się kontrahenci zainteresowani wykonaniem przebudowy. Pierwszą z ofert złożyła firma Budimex S.A., na kwotę 10 859 870 zł. Drugą- przedsiębiorstwo MTM S.A., wyceniając koszty na 9 979 534,89 zł. Według dokumentacji, miasto planowało przeznaczyć na tą inwestycję 5 milionów złotych brutto. Jak nie trudno więc policzyć, obie złożone oferty niestety stanowczo przewyższały środki zarezerwowane przez urząd, na dodatek aż dwukrotnie (!).

rewitalizacja wzgorza markowca gory markowaca
Wizualizacja planów na Wzgórze Markowca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Ku zaskoczeniu części mieszkańców, przetarg został jednak rozstrzygnięty. Rumia dołożyła drugie tyle środków do realizacji zamówienia (brakująca kwota: 4 979 534.89 zł). Ostatecznie, najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na prawie 10 mln zł, przedstawiła firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Umowa z wykonawcą została podpisana w 8 stycznia 2021 r. w gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego.

– W zasadzie to nowe oblicze Góry Markowca było takim marzeniem rumian już od dziesięcioleci. Bardzo wielu mieszkańców chciało, aby powstał tam ogólnodostępny teren rekreacyjny. Dzięki programowi rewitalizacji oraz zdobytemu dofinansowaniu unijnemu teraz to marzenie się ziści. W świadomości większości mieszkańców jest to miejsce historyczne, związane z działaniami wojennymi i obecnością stanowiska artyleryjskiego, co zostanie upamiętnione. Niektórzy rumianie pamiętają jednak, że dawniej był tam również wyciąg narciarski – komentował Michał Pasieczny, burmistrz Rumi (styczeń 2021 r.)

Reklama Reklama

Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku. Zgodnie z dokumentacją, powinny zakończyć się najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Jak wiemy, termin ten nie został jednak dotrzymany.

Gora Markowca Rumia 2 1024x682
Góra Markowca w Rumi, grudzień 2022 r. (autor zdjęcia: Daniel Pietrzykowski Fotografia)
Gora MArkowca Rumia 1024x682
Góra Markowca w Rumi, grudzień 2022 r. (autor zdjęcia: Daniel Pietrzykowski Fotografia)

Cała inwestycja zostanie oddana do użytkowania mieszkańców prawdopodobnie w czerwcu 2023 roku. Obecnie trwają prace związane z budową konstrukcji stalowej wieży widokowej.

Budowa na Górze Markowca w Rumi
Prace na Górze Markowca w Rumi, marzec 2023 r. fot. rumia.eu

Ponadto w ramach Budżetu Obywatelskiego wnętrze powojennego schronu zostało oczyszczone z gruzu i śmieci. Na ukończeniu są prace związane z wykonaniem okopu ziemnego i rowu dobiegowego.

Budowa na Górze Markowca w Rumi
Prace na Górze Markowca w Rumi, marzec 2023 r. fot. rumia.eu
Budowa na Górze Markowca w Rumi
Prace na Górze Markowca w Rumi, marzec 2023 r. fot. rumia.eu

Pomimo, że miejsce nie zostało jeszcze oficjalnie oddane do użytku, zdążyło już zostać zdewastowane przez wandali. Jak zapowiedziało miasto, na miejscu zamontowany zostanie monitoring.

Gora Markowca Rumia 2023 Budowa Do Kiedy Potrwa Czy Otwarta 1
Zdewastowana Góra Markowca w Rumi, sierpień 2022 r. (zdjęcie czytelnika)

Rewitalizacja osiedla Zagórze w Rumi

Reklama Reklama

Przebudowa na Wzgórzu Markowca to kolejny etap rewitalizacji Zagórza. Zamówienie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Rewitalizacja Osiedla Zagorze Rumia 1024x684
Rewitalizacja osiedla Zagórze w Rumi (fot. rumia.eu)

Do tej pory miastu udało się m.in. wyremontować wiele budynków wielorodzinnych oraz zbudować kładkę pieszo-rowerową nad Zagórską Strugą. Przeprowadzona została również modernizacja okolicznej infrastruktury, w tym: chodników, dróg i parkingów. Na terenie osiedla powstają boiska, place zabaw oraz ścieżki rowerowe.

Rewitalizacja Zagórza to także aktywizacja mieszkańców borykających się z bezrobociem. To właśnie w tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej Zagórze (ul. Sabata) oraz Centrum Usług Społecznych Zagórze. Program trwa od stycznia 2018 roku. Objęci programem rumianie korzystają nie tylko ze wsparcia doradcy zawodowego, ale i psychologa, prawnika czy asystenta rodziny. Obie placówki prowadzą także świetlice, dzięki którym najmłodsi mieszkańcy tej dzielnicy mają zapewnioną opiekę.

Klub Integracji Spolecznej W Rumi 1024x498
Klub Integracji Społecznej w Rumi. fot. rumia.eu

Co buduje się w Rumi?

Jakiś czas temu jeden z deweloperów rozpoczął budowę nowego osiedla w Rumi. Budynki powstaną w sąsiedztwie przebudowywanej Góry Markowca, na ul. Wyżynnej. Więcej na tym temat w osobnym wpisie.

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *