Kiedy otwarcie „nowej” Góry Markowca w Rumi?

uniewazniony przetarg na rewitalizacje wzgorza markowca
Reklama
Reklama

Kiedy koniec budowy na Górze Markowca w Rumi? Czy wstęp na wieżę widokową będzie płatny? Czy na wzgórzu powstanie…skocznia narciarska? W tym wpisie zbieram informacje na temat prowadzonej przebudowy i rewitalizacji Zagórza.

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin! 🙂

Reklama
Reklama

Jak będzie wyglądać Góra Markowca po remoncie?

Docelowo Wzgórze Markowca ma się stać miejscem zachęcającym do rekreacji i wypoczynku. W ramach zamówienia, miasto Rumia buduje tam między innymi:

  • budowę ogólnodostępnych ścieżek dla pieszych i ścieżek do uprawiania turystyki, wraz ze schodami terenowymi i placykami,
  • wieżę widokową,
  • ściankę wspinaczkową i pomost,
  • trasy kolarstwa górskiego,
  • a także inne budowle i obiekty małej architektury, balustrady, infrastrukturą techniczną oraz oświetlenie terenu.
Wizualizacja planów na Wzgórze Markowca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Droga do przebudowy Góry Markowca w Rumi

O zamówieniu na „Budowę nowej, publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca w Rumi” pisałem na blogu w październiku 2019 roku. Wówczas żaden z wykonawców nie zdecydował się złożyć oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu.

Urząd podjął jednak kolejne podejście. Następny przetarg na przebudowę Góry Markowca został ogłoszony w drugiej połowie 2020 r.. Tym razem pojawili się kontrahenci zainteresowani wykonaniem przebudowy. Pierwszą z ofert złożyła firma Budimex S.A., na kwotę 10 859 870 zł. Drugą- przedsiębiorstwo MTM S.A., wyceniając koszty na 9 979 534,89 zł. Według dokumentacji, miasto planowało przeznaczyć na tą inwestycję 5 milionów złotych brutto. Jak nie trudno więc policzyć, obie złożone oferty niestety stanowczo przewyższały środki zarezerwowane przez urząd, na dodatek aż dwukrotnie (!).

rewitalizacja wzgorza markowca gory markowaca
Wizualizacja planów na Wzgórze Markowca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Ku zaskoczeniu części mieszkańców, przetarg został jednak rozstrzygnięty. Rumia dołożyła drugie tyle środków do realizacji zamówienia (brakująca kwota: 4 979 534.89 zł). Ostatecznie, najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na prawie 10 mln zł, przedstawiła firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Umowa z wykonawcą została podpisana w 8 stycznia 2021 r. w gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego.

– W zasadzie to nowe oblicze Góry Markowca było takim marzeniem rumian już od dziesięcioleci. Bardzo wielu mieszkańców chciało, aby powstał tam ogólnodostępny teren rekreacyjny. Dzięki programowi rewitalizacji oraz zdobytemu dofinansowaniu unijnemu teraz to marzenie się ziści. W świadomości większości mieszkańców jest to miejsce historyczne, związane z działaniami wojennymi i obecnością stanowiska artyleryjskiego, co zostanie upamiętnione. Niektórzy rumianie pamiętają jednak, że dawniej był tam również wyciąg narciarski – komentował Michał Pasieczny, burmistrz Rumi (styczeń 2021 r.)

Góra Markowca w Rumi – kiedy koniec budowy?

Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku. Zgodnie z dokumentacją, powinny zakończyć się najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Jak wiemy, termin ten nie został jednak dotrzymany.

Góra Markowca w Rumi
fot. UM Rumia

Obecnie, według zapowiedzi Urzędu Miasta Rumi, całkowite zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2023 r.. Uroczyste otwarcie pierwszego sezonu rekreacyjnego na Górze Markowca nastąpi natomiast w pierwszej połowie 2024 roku.

Na terenie obiektu trwa montaż elementów małej architektury oraz zestawu do street workoutu.

Czy wstęp na Górę Markowca w Rumi będzie płatny?

Nie, za wstęp na wieżę widokową na Górze Markowca nie będą pobierane opłaty.
Jak zapowiedział wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, wejście będzie bezpłatne. Zamontowane bramki to względy bezpieczeństwa i służą temu, żeby na wieżę nie weszło w jednym momencie więcej niż 50 osób. 

Wieża widokowa na Górze Markowca w Rumi (fot. Paweł Jałoszewski)

Chuligani już tam byli

Pomimo, że miejsce nie zostało jeszcze oficjalnie oddane do użytku, w 2022 roku zdążyło już zostać zdewastowane przez wandali. Jak zapowiedziało miasto, na miejscu zamontowany zostanie monitoring.

Zdewastowana Góra Markowca w Rumi, sierpień 2022 r. (zdjęcie czytelnika)

Skocznia narciarska na Górze Markowca w Rumi?

Haha. Nie, na Górze Markowca w Rumi nie jest planowana skocznia narciarska. Całość to żart, który kilka lat temu opublikowałem na łamach bloga TwR. Najwyraźniej, pomysł przypadł do gustu czytelnikom. Coś jak plaża w Rumi.

Jeśli chcecie poskakać na skoczni narciarskiej w Rumi, to (technicznie) jest jednak taka możliwość. Wystarczy odkurzyć popularnego „Małysza”, czyli Deluxe Ski Jumping. 🙂

Rewitalizacja osiedla Zagórze w Rumi

Przebudowa na Wzgórzu Markowca to kolejny etap rewitalizacji Zagórza. Zamówienie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Rewitalizacja osiedla Zagórze w Rumi (fot. rumia.eu)

Do tej pory miastu udało się m.in. wyremontować wiele budynków wielorodzinnych oraz zbudować kładkę pieszo-rowerową nad Zagórską Strugą. Przeprowadzona została również modernizacja okolicznej infrastruktury, w tym: chodników, dróg i parkingów. Na terenie osiedla powstają boiska, place zabaw oraz ścieżki rowerowe.

Rewitalizacja Zagórza to także aktywizacja mieszkańców borykających się z bezrobociem. To właśnie w tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej Zagórze (ul. Sabata) oraz Centrum Usług Społecznych Zagórze. Program trwa od stycznia 2018 roku. Objęci programem rumianie korzystają nie tylko ze wsparcia doradcy zawodowego, ale i psychologa, prawnika czy asystenta rodziny. Obie placówki prowadzą także świetlice, dzięki którym najmłodsi mieszkańcy tej dzielnicy mają zapewnioną opiekę.

Klub Integracji Społecznej w Rumi. fot. rumia.eu

Osiedle mieszkalne w pobliżu Góry Markowca w Rumi?

Jakiś czas temu jeden z deweloperów rozpoczął budowę nowego osiedla w Rumi. Budynki powstaną w sąsiedztwie przebudowywanej Góry Markowca, na ul. Wyżynnej. Więcej na tym temat w osobnym wpisie.

Co buduje się w Rumi?

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *