Uwaga! Fałszywe smsy o kwarantannie

Uwaga! Fałszywe smsy o kwarantannie
Reklama
Reklama

Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu…”. SMS od nadawcy „Kwarantanna” o takiej treści wraz z podanym adresem strony internetowej to oszustwo i próba wyłudzenia danych.

Do sprawy odniósł się Główny Inspektor Sanitarny, który zamieścił komunikat w mediach społecznościowych:

Reklama
Reklama

„Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy „Kwarantanna”. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron.”

Tak wygląda fałszywy SMS. (źródło: GIS / facebook.com)

Przed SMSami ostrzegają także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie:

Wiadomość wygląda bardzo autentycznie i jest napisana dość poprawnie, chociaż bez polskich znaków. Nie ma w niej ani słowa o pieniądzach, ale na końcu jest link/adres do strony, który z pewnością ma umożliwić oszustom dostęp do naszych danych. To jest oszustwo! Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące Państwa danych zawartych w telefonie.  Prosimy o ostrożność i nieklikanie w przesłany link!

Skierowanie na kwarantanne, znalezienie portfela, wygrana loteria szczepionkowa… – to wszystko oszustwa!

Wygląda na to, że fałszywe SMSy występują w różnych wariantach. Z komentarzy czytelników można wywnioskować, że dostawali już wiadomości nie tylko na temat skierowania na kwarantannę, ale także znalezienia portfela z pieniędzmi czy wygranej w loterii szczepionkowej. Większość z nich kończy się linkiem skróconym, przekierowanym przez serwis cutt.ly. To wszystko próba oszustwa.

Kiedy tak naprawdę nakładana jest automatyczna kwarantanna?

Kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Inspekcja sanitarna nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron.

Jak wygląda prawdziwy SMS po skierowaniu na kwarantannę?

Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści:

„Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play”.

(wpis na podstawie materiałów Generalnego Inspektora Sanitarnego oraz Komendy Powiatowej Policji)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *