Strona główna » Wydarzenia » Wyjście z UR. Odsłuchy wspólne
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wyjście z UR. Odsłuchy wspólne

10 maja @ 18:00

Free
WYJŚCIE Z UR. Odsłuchy wspólne
Rita Jankowska & Maja Miro
Khedi Alieva & Chór Społeczny Kobiet
Jesteśmy dokumentem. Jesteśmy poematem. Nasze indywidualne historie opowiedziane na głos transformują się w chóralną, uniwersalną I uzdrawiającą opowieść.
Poemat dokumentalny „Wyjście z Ur” to tekst inspirowany doświadczeniem uchodźczyni wojennej Khedi Alievy, dedykowany wszystkich kobietom, które doświadczyły, i nadal doświadczają, straty z powodu wojen i konfliktów zbrojnych.
To kobieca, intymna opowieść o wyjściu ze świata przemocy, żałoby, uchodźstwa, obcości – i odnalezieniu własnej mocy, przynależności, bliskości. To wspólny głos o tryumfie życia nad śmiercią.
Autorka tekstu, Rita Jankowska, w sierpniu 2022 roku zwołała w Gdańsku 27-osobowy chór społeczny kobiet do jego performatywnego odczytania w Europejskim Centrum Solidarności. Wzięła w nim udział również sama Khedi Alieva oraz Maja Miro, która skomponowała do niego muzykę. Kolejne chóralne czytanie odbyło się podczas Ogólnopolskiego Nie-Kongresu Animatorów i Animatorek Kultury zorganizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, a następnie utwór został nagrany studyjnie i wspólnie odsłuchany w Gdańsk Miasto Literatury oraz Europejskim Centrum Solidarności.
W ramach projektu „WYJŚCIE Z UR. Odsłuchy wspólne” poemat zostanie odsłuchany w 5 miastach/miejscach kultury w regionie.
10 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Stacji Kultury – Biblioteki w Rumi, ul. Starowiejska 2
Po wspólnym odsłuchaniu nagranego poematu zapraszamy do rozmowy z autorkami projektu: Ritą Jankowską & Mają Miro oraz Khedi Alievą – dla których idea wpływu kobiecego pierwiastka na proces równoważenia społeczeństw i kultury oraz budowania wspólnego, międzykulturowego „pola życia” – to idea realna, konieczna i sprawcza.
tekst i reżyseria : Rita Jankowska
muzyka: Maja Miro
wykonanie: Khedi Alieva & Chór Społeczny Kobiet
nagrania: Paweł Osicki / Marek Romanowski & Maro Records
projekt graficzny: Marek Jankowski
Organizator: Fundacja Zróbmy Sztukę
Partnerzy: Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Stacja Kultury w Rumi, Spichlerz Kultury w Żukowie, Żuławski Ośrodek Kultury, Muzeum Emigracji w Gdyni
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego

Szczegóły

Data:
10 maja
Godzina:
18:00
Koszt:
Free
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Stacja Kultura w Rumi
Starowiejska 2
Rumia, Pomorskie 84-230 Poland
+ Google Map

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
    Scroll to Top