13 tysięcy złotych dla chorego Maksa z Rumi! Chłopiec spełni swoje marzenie!

13 tysięcy złotych dla chorego Maksa z Rumi! Chłopiec spełni swoje marzenie!
Reklama
Reklama

Prawie 13 tysięcy złotych udało się uzbierać podczas koncertu charytatywnego, zorganizowanego dla chorującego na zespół Di George’a Maksa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu artystów oraz hojnej publiczności, spełni się jedno z największych marzeń 10-latka.

Mieszkańcy Rumi i okolic poznali chłopca pod koniec 2018 roku, przyłączając się do akcji społecznej pod nazwą „Do korka korek i uzbiera się worek”. Dzięki inicjatywie, rodzina Maksa może kontynuować walkę o jego zdrowie. Rehabilitacja jest potrzebna, ponieważ 10-latek cierpi na zespół Di George’a – czyli szereg wrodzonych wad genetycznych, powodujący liczne schorzenia, dysfunkcje i anomalie organizmu. Układ odpornościowy chłopca praktycznie nie istnieje, przez co nie może chodzić do szkoły czy bawić się z innymi dziećmi. Maks przeszedł także udar mózgu oraz dwie operacje serca. Mały rumianin często musi odwiedzać szpitale.

Pomogli artyści z całego Pomorza

Nadzieją na sprawność Maksa jest kosztowna rehabilitacja, w czym postanowił pomóc związany z Rumią artysta – Marek Gerwatowski. Rumianin i tenor Opery Krakowskiej zorganizował w minioną niedzielę (10 marca) w Parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza koncert charytatywny pod tytułem „Zostań moim bohaterem”. Zaproszenie do udziału w występie przyjęli artyści wykonujący różne gatunki muzyczne: śpiewacy operowi, a także wokaliści musicalowi i rozrywkowi, występujący między innymi na scenach Opery Bałtyckiej oraz Teatru Muzycznego w Gdyni. Solistom towarzyszył zespół kameralny, składający się z instrumentalistów z całego Pomorza.

fot. Urząd Miasta Rumi

Na scenie wystąpili: Bellcanti – Trzy Soprany (Karolina Sołomin, Maria Malinowska, Karolina Iwańska-Paśnicka), Agnieszka Król-Karecka (śpiew), Mariola Kurnicka (śpiew), Krzysztof Brzozowski (tenor), Kamil Pękala (baryton), a także Krzysztof Majda (śpiew). Wokalistom towarzyszyli: Paulina Leda (fortepian), Mateusz Lipiński (fortepian), Klaudia Kowacz (skrzypce), Alicja Różycka (wiolonczela), Magdalena Burkiewicz (flet), Patryk Purzycki (altówka) oraz Szymon Laskiewicz (klarnet).

Osoby, które zagościły w murach parafii, usłyszały między innymi „Imagine” Johna Lennona, „Żegnajcie przyjaciele” Andrew Webber’a czy też „Tolerancję” Stanisława Sojki. Niektóre z zaprezentowanych utworów publiczność nuciła wraz z artystami, nagradzając ich owacjami na stojąco.

Aneta Mrozkowiak, mama Maksa: „Bardzo dziękuję panu Markowi Gerwatowskiemu za zorganizowanie koncertu, który był przepiękny, artyści cudowni i niesamowicie empatyczni. Cała oprawa była na bardzo wysokim poziomie, a co najważniejsze, Maks pojedzie na upragniony turnus. Jest szczęśliwy i podekscytowany. To wspaniałe uczucie mieć wsparcie miasta i przyjaciół w tak trudnej drodze, jaką jest wychowanie chorego dziecka. Apeluję do wszystkich rodziców, którzy znają tę drogę, żeby nigdy się nie podawali.”


„Wszyscy jesteście bohaterami Maksa”

Głównym punktem wydarzenia była jednak kwesta do puszek, którą zajęli się przedstawiciele Rady Miejskiej Rumi: Teresa Hebel, Leszek Grzeszczyk, Karolina Rydzewska, Beata Ławrukajtis oraz Lucyna Miotk, a także licytacja na rzecz chłopca. Dzięki hojności mieszkańców Rumi i okolic udało się zebrać łącznie 12 810 złotych. Wśród przedmiotów cieszących się największym zainteresowaniem licytujących można wymienić: piłkę podpisaną przez rugbistki z drużyny Biało-Zielone Ladies Gdańsk (1200 złotych), obraz autorstwa rumskiego malarza Andrzeja Sobieraja (670 złotych), a także unikatowe kolczyki Instytutu Dekoracji Artystycznej Agu-Art (550 złotych).

Marek Gerwatowski, rumianin i tenor Opery Krakowskiej: „Jestem szczęśliwy i poruszony niezwykłą atmosferą, która panowała na koncercie. Dziękuję z całego serca publiczności, że byli z Maksem, że razem z nami wsparli tego młodego i dzielnego chłopca, bo dzięki temu wieczorowi Maks będzie mógł pojechać na upragniony obóz rehabilitacyjny. Dziękuję również znakomitym artystom, którzy nie pobrali honorariów za ten piękny koncert. Dziękuję także darczyńcom za hojność. Dziękuję też wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tego wydarzenia. Wszyscy jesteście bohaterami Maksa.”

fot. Urząd Miasta Rumi

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Rumskie Spotkania Muzyczne” i zostało objęte honorowym patronatem burmistrza Rumi Michała Pasiecznego. W organizację koncertu włączyły się: MOSiR Rumia, Fundacja Serce Dziecka, Parafia pw. św. Józefa i Judy Tadeusza oraz Urząd Miasta Rumi.

Źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi, opracował: Paweł Jałoszewski.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *