Akcja „Choinka”. Celem – jak najmniej nielegalnej wycinki drzewek.

rumia wejherowo akcja choinka swieta 2019
Reklama
Reklama

Wraz z początkiem grudnia na terenie naszego powiatu rozpoczęła się akcja „Choinka”. Dzielnicowy z wejherowskiej komendy wraz ze strażą leśną w ramach wspólnej służby i prowadzonej akcji sprawdzali nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupili na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek oraz handlu nimi. Działania te realizują także policjanci z podległych jednostek Policji.Dzielnicowy z wejherowskiej komendy wraz ze strażą leśną sprawdzają nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupili na kontroli obszarów leśnych, chcąc w ten sposób ograniczyć zjawisko nielegalnego wycinania drzewek oraz handlu takimi choinkami. Również na terenie gmin Choczewo i Gniewino dzielnicowi w ostatnich dniach brali udział w tych działaniach. W okresie trwania akcji wszyscy funkcjonariusze podczas codziennej służby otrzymują zadania związane z tym zagrożeniem i szczególną uwagę zwracają na stoiska, na których dochodzi do sprzedaży drzewek oraz zwracali uwagę na tereny leśne.

Reklama
Reklama

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje drzewka. Dlatego też policjanci w tym szczególnym okresie pełnią służby wspólnie ze strażnikami leśnymi podczas których sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, pod kątem ich źródła pochodzenia, ale również kontrolują pojazdy wyjeżdżające z lasu oraz patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek. Monitoring i częste kontrole terenów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie osób od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek.Co grozi za sprzedaż kradzionych drzewek?

Policjanci przypominają, że sprzedaż kradzionych drzewek oraz ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki bądź innej rośliny z lasu grozi mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

Jak przekonują funkcjonariusze, z roku na rok, dzięki wspólnym działaniom policjantów i strażników leśnych, a także rosnącej świadomości społeczeństwa ilość kradzieży choinek maleje.

źródło: Pomorska Policja, policja.gov.pl

Zobacz: Trwa Jarmark Świąteczny w Rumi! Zobacz zdjęcia!


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *