Burmistrz Rumi: „Nie ma możliwości organizacji wyborów prezydenckich bez narażenia życia członków komisji i głosujących”

rumia wybory 2020 michal pasieczny przeciwko
Reklama
Reklama


Burmistrz Rumi Michał Pasieczny 31 marca (wtorek) skierował list do Komisarza Wyborczego w Słupsku Marka Laguta. Porusza w nim temat braku możliwości zorganizowania wyborów w sposób nienarażający zdrowia i życia zarówno członków komisji jak i wyborców.

Reklama
Reklama

Urzędy gmin i miast od zawsze organizują wybory – to ogromna ilość spotkań, szkoleń dla członków komisji, pobranie kart wyborczych, wydanie je osobom głosującym. Naprawdę nie ma szans na uniknięcie kontaktu z innymi osobami – przekonuje burmistrz.

Czy ma rację? Oceńcie sami. Poniżej publikuję treść listu, w niezmienionej formie.


Szanowny Panie Komisarzu,

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia, jaką wirus ze sobą niesie, o czym informuje m.in. Minister Zdrowia Pan Profesor Łukasz Szumowski, informujemy i alarmujemy, iż w naszej opinii nie będzie możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 10 maja 2020 roku w sposób bezpieczny dla mieszkańców Rumi.

Realizacja zadań z kalendarza wyborczego nie pozwoli na zapewnienie choćby elementarnego poziomu bezpieczeństwa wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych oraz pracowników, którzy biorą udział przy organizacji wyborów. Działania urzędu w żaden sposób nie mogą narażać zdrowia i życia mieszkańców, dlatego czuję się w obowiązku poinformować Pana o naszych obawach i obiekcjach dotyczących realizacji wyborów prezydenckich 10 maja tego roku.

Widzę olbrzymie zagrożenia w przeprowadzaniu spotkań organizacyjnych oraz szkoleń dla komisji w dobie epidemii. Wiele kontrowersji budzi kwestia zorganizowania siedzib obwodowych komisji, biorąc pod uwagę, że wszystkie instytucje, które temu służyły, są obecnie zamknięte, a w krytycznej sytuacji mogą być wykorzystywane do walki z koronawirusem.

Sam przebieg wyborów wzbudza wiele pytań. Zakładając, że restrykcyjne zasady higieny powinny zostać zachowane, jak miałoby przebiegać m.in. liczenie kart do głosowania, oddawanie i liczenie głosów czy zdawanie protokołów?

Jedno jest pewne – nie jesteśmy w stanie uciec od bezpośredniego kontaktu, zarówno pomiędzy członkami komisji, jak i osobami głosującymi.

Pragniemy podkreślić, że prace Obwodowych Komisji Wyborczych odbywają się jeszcze przed dniem wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Komisje muszą się uprzednio zebrać, ukonstytuować, odbyć stosowne szkolenia. Wiąże się to z częstymi, bezpośrednimi kontaktami. 9 maja 2020 roku poszczególnym Obwodowym Komisjom Wyborczym w Rumi wydawane będą karty do głosowania. To również wymaga kontaktu, zarówno między członkami Komisji a pracownikami Urzędu i Urzędnikiem Wyborczym, wydającym materiały wyborcze. To generuje gigantyczne ryzyko zakażenia koronawirusem.

Nie ma możliwości organizacji wyborów prezydenckich bez narażenia życia, zarówno członków komisji, jak i samych głosujących. Już wpływają do nas rezygnacje z członkostwa w obwodowych komisjach wyborczych, ponieważ ludzie boją się o swoje życie i zdrowie.

Wybory muszą zachować charakter powszechności i równości. Ze względu na obostrzenia i zakazy, zarówno na gruncie prawnym, jak i praktycznym, oddanie głosu będzie utrudnione. Wiele osób nie przyjdzie zagłosować, słuchając głosu rozsądku – „Zostań w domu”.

Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, czuję się zobowiązany, by wszelkimi możliwymi sposobami minimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego, w naszej ocenie, nie jest możliwe właściwe wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów.

W tej sytuacji jedynym odpowiedzialnym działaniem jest przełożenie terminu zbliżających się wyborów prezydenckich. Nie tylko zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, ale również wpłynie korzystnie na komfort i bezpieczeństwo wyborców oraz osób pracujących w komisjach.

Troska o mieszkańców wpisana jest w misję urzędu. Dlatego czuję się zobowiązany, aby dołożyć wszelkich starań i zadbać nie tylko o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy, ale i wszystkich Polaków.

Z wyrazami szacunku,

Michał Pasieczny

(źródło: Urząd Miasta Rumi)


Zobacz:


Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *